ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Seymenler İlimizde Ağırlandı

Seymenler İlimizde Ağırlandı

 

Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi, Çankırı ilinde yediden yetmiş yediye her bireyin Halk oyunları oynamasına olanak sağlayarak nesiller arası Halk Oyunlarının aktarılmasına katkı sağlamak, Yaran Kültürünün güzelliklerini hem ilimiz hem de diğer illerden gelecek katılımcılara tanıtmak, aynı zamanda, projeye katılanların kültür alışverişinde bulunmalarını sağlayarak toplumsal kimliğimizi korumaya hizmet etmek amacıyla hayata geçirdiği  “YEDİ BOY YEDİ TOY” Projesinin  ilk toyunu gerçekleştirdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz onayı ile gerçekleşen projenin  ilk davetlileri Ankara Altındağ Belediyesi  Seymen Ekibi oldu. Hocaları Vedat AKAY  yönetiminde 23.03.2019 Cumartesi günü İlimize  gelen Seymen Ekibi, Tuz Mağarası, Gemi Kütüphane ve Radyo ve İletişim Müzelerini ziyaretlerinin ardından,  Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi Halk Oyunları Topluluğu ile çalışma yaptı.

 

Çalışmada Seymen Ekibi, öğrencilere  Ankara Yöresine ait Atım Arap oyununu, öğrencilerimiz ise Seymen Ekibine  Çankırı Yöresine  ait Mahim oyunu öğreterek  paylaşımda bulundular.

 

Proje ilimizde bulunan  Yaran Dernekleri ile işbirliği içinde  yürütülmektedir. Dernek Başkanı Sayın İsmail KARCI, Büyük Başağa Ahmet KIVRAK, Küçük Başağa Müslüm GÜRPINAR, Yaren Reisi  Hasan YILMAZOĞLU, Yarenler ve Seymenler ile öğrencilerimizin katıldığı Yaren Ocağına, Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Gökhan EKİM’de misafir sanatçı olarak katıldı.

 

Orta Asya’dan bugüne törelerimizin izlerini içinde barındıran, misafirperverlik, cömertlik, cesaret, kahramanlık, yiğitlik, yardımlaşma ve dayanışma, birlik ve beraberlik, sevgi ve saygı, merhamet duygularıyla yoğrulan Yaran Kültürü ile ruh ve  beden  terbiyesini içine alan binlerce yıllık geçmişe sahip oğuz geleneği olan Seymen Geleneği proje kapsamında bir araya geldi.

 

Projenin gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen paydaşlarımıza teşekkür ederiz.

 

 

27-03-201927-03-201927-03-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.