ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Takiyüddin Çankırı’da

Takiyüddin Çankırı’da

Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi “Gökyüzü Kâşifleri Hayallerine Kavuşuyor” projesinin eğitimleri açılış sunumundan sonra başladı. Proje eğitimleri ilk dönemde beş aylık bir süreyi kapsamakta ve beş alandan oluşmaktadır. Bunlardan biri derin uzay ve kozmoloji alanındaki eğitim çalışmalar, diğerleri ise uzay alanında yapılan yeni çalışmaların takip edilmesi, gözlem ve rasat çalışmaları, atölye çalışmaları ve Müslüman gök bilimcilerin drama tekniği ile tanıtılacağı Müslüman gök bilimciler eğitimidir. Projenin tanıtım sunumundan sonra anketlerden seçilmiş olan otuz kişilik çalışma ekibine Müslüman gök bilimcileri tanıtmayı amaçlayan drama eğitimi başladı.

Bu anlamda BİLSEM öğretmenlerinden Tuğrul DEĞİRMENCİ’nin canlandırdığı ünlü bilim adamı Takiyüddin Mehmet Efendi öğrencilere misafir oldu ve kendini tanıttı. Tuğrul DEĞİRMENCİ’nin drama ettiği Takiyüddin Mehmet Efendi çalışma ekibi öğrencileri tarafından dikkatle izlenildi. Yaklaşık bir saat süren eğitim sonunda öğrenciler Takiyüddin Mehmet Efendi’ye sorular sordular. Farklı bir konseptte Takiyüddin Mehmet Efendi’yi tanıyan öğrenciler bir sonraki misafiri dört gözle beklediklerini belirttiler.

Drama tekniği ile tanıtılan Mehmet Taküyüddin Efendi, Osmanlı’nın en önemli astronomlarından biridir. 1526 yılında Şam’da doğmuş, Mısır ve Şam’da yetişmiştir. 1550 yılında İstanbul’a gelen Takiyüddin, 1570’den sonra 3. Murat’ın fermanıyla Tophane sırtlarında bir gözlemevi kurmuştur. Sinüs/tanjant kavramlarını bilime kazandırıp bunların hesaplarını tablolar halinde kullanıma sunmuş, 841’i Türkçe 1337 eser oluşturmuştur. Akıldışı söylentiler sonucu Tophane sırtlarındaki gözlemevi padişah emriyle 1580’de kapatılmıştır. Takiyüddin, 1596 yılında ölmüştür. Kabri Şam’daki Etarn’dadır. Takiyüddin döneminin en büyük bilginidir. Matematik ve astronomi başta olmak üzere birçok alanda araştırmaları vardır. Özellikle trigonometri alanındaki çalışmaları övgüye değerdir. Takiyüddin başarılı çalışmalar sergilediği bir diğer alan olan optik konusunda Göz ve Bakış Bahçelerinin Işığı Üzerine Kitap (Kitâbu Nur-i Hadakati’l-Ebsâr ve Nur-i Hadikati’l-Enzâr) adlı bir yapıt kaleme almıştır. Bu kitabın dikkat çekici yönü, temel dokusunun İslâm Dünyası’nda yaklaşık sekiz yüzyıl önce başlatılmış olan köklü ve başarılı optik çalışmalar sonucu elde edilmiş temel argümanlar, problemlerden oluşturulmuş olmasıdır. Takiyüddin aynı zamanda yetenekli bir teknisyendir. Güneş saatleri ve mekanik saatler yapmıştır. Cep, duvar, masa saatlerinin yanında astronomik saatlerle gözlem saatlerini anlattığı Mekanik Saat Yapımı adlı kitabı, Batı Dünyası da dâhil olmak üzere, bu yüzyılda bu konuda kaleme alınmış en kapsamlı kitaptır. Takiyüddin, ayrıca göllerden, ırmaklardan ve kuyulardan suları yukarı çıkarmak için çeşitli araçlar tasarlamış ve bunları bir eserinde ayrıntılarıyla tasvir etmiştir. Araştırmalar, Takiyüddin’in ağabeyi olan Necmeddin ibn Marûf’un da iyi bir bilim adamı olduğunu ve özellikle astronomi ile ilgilendiğini ortaya koymuştur. Takiyyüddin yaptığı rasatları çeşitli eserlerde toplamıştır.

 

Haber Videosu İçin Tıklayın

23-03-201823-03-201823-03-2018

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.