ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 96. Yıldönümü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 96. Yıldönümü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 96. Yıldönümü kutlama programı Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirildi.

Programa Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş, Baro Başkanı Av. Erkan Köroğlu, Vali Yardımcısı Zafer Engin, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Cengiz Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Yılmaz, Hayırsever Hanımefendi Muazzez Amaratoğlu ve oğlu Vedat Konyalı, daire amirleri, STK Temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “Bağımsızlığı karakter edinmiş, ezelden beri hür yaşamış ve gelecekte de hür yaşama azim ve iradesinde olan necip milletimizin, Atatürk´ün önderliğinde tutkuya dönüşen istiklal mücadelesinin en önemli kararlarından birisi olan TBMM´nin açılışının 96. yıl dönümünü hep birlikte, bir defa daha huzur ve coşkuyla kutlamanın mutluluğu içerisinde hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bağımsızlık mücadelemizin başarıya ulaşmasını sağlamak için, tek çözüm yolunun milletin azim ve kararını, milletin egemenliğini, milletin iradesini dikkate alarak yeni kurulacak Türk Devleti´nin milli egemenlik, milli irade gibi esaslara dayanmasının gerekliliğine ve zaruretine inanan Atatürk; Amasya Genelgesi ile ilan olunan "Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır." ilkesinden hareketle Erzurum ve Sivas Kongrelerini düzenlemiş ve bu temel ilke, 23 Nisan 1920´de açılan TBMM´nin ve yeni Türk Devleti´nin temelini teşkil etmiştir.

Millet, kendisini oluşturan bireylerin toplamından farklı olarak onların birleşip kaynaşmasından oluşmuş ve ortaya çıkmış, bağımsız bir kişiliği olan en gelişmiş toplum düzenidir. Egemenlik ise milletin genel iradesidir. Bu irade, üstün güç ve iktidar olarak millete aittir.

Milli Egemenlik iç görünüşü itibariyle, milletin kendi kendini idare etmesi, kendine hükümet edecek heyeti seçmesi, demokratik rejimi, yani egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğunu; dış görünüşü ile de milletin özgür ve bağımsız yaşamasını, milletin bütünlüğünü ve birliğini ifade eder.

Milli Egemenlik, milletin bölünmez iradesidir. Bu nedenledir ki; egemenliğin bir şahsa veya zümreye ait olması ile milli egemenlik asla bağdaşmaz. Çünkü milletin dâhil edilmediği ve katılmadığı kararların, milletin kişiliğini ve iradesini hiçe saymak anlamına geleceği bir gerçektir. Bu nedenledir ki; hürriyet, eşitlik ve adaletin dayanak noktası da milli egemenliktir.

İstanbul ve Çanakkale Boğazları Anadolu´nun bağrında gerdanlık gibi durduğu için, Kızılırmak, Seyhan, Dicle, Fırat ve diğerleri Türkiye´m nağmeleriyle aktığı için, Karadeniz, sevda türküleriyle çırpındığı için, Ege ve Akdeniz Bayrağımıza selam durduğu içindir ki; milli birliğimize ve bağımsızlığımıza kast eden düşmanlar geçmişte olmuş, şimdi de vardır ve gelecekte de olacaktır. Ancak düşmanlar ve işbirlikçilerinin, geçmişte Malazgirt´te, Çanakkale´de, Sakarya´da tecrübe ettikleri milletimizin iman ve iradesini, yeniden tecrübe etme gayretine girmeleri halinde, milletimizin iman ve topyekûn iradesini karşılarında bulacaklardır. Bizler de bu iman ve iradeye sahip nesiller yetiştirmenin azmi ve gayreti içerisindeyiz.

Milletin iradesinin kurumsallaşması için açılan TBMM´nin açıldığı günün Atatürk tarafından çocuklara bayram olarak armağan edilmesi oldukça anlamlıdır. Çünkü sizler, milletimizin gurur kaynağı, sevinci ve umudusunuz. Bizim varlığımız sizlerle anlamlıdır. Sizler vatan toprağının en manidar ve en güzel çiçeklerisiniz. Bizim çabamız ise hep çiçekler kadar güzel ve güleç kalmanızı sağlamaktır. Bu coşku ve bu sevinç yüreğinizden hiç eksik olmasın. Sizlere gülmeyi ve sevinmeyi hak ettiren bir ecdadın torunları olduğunuzu asla unutmayın. Her gününüzün 23 Nisan kadar coşkulu, gözünüzün, gönlünüzün ve geleceğinizin daha da aydın olması dileği ile saygılar sunarım.

Bugün bahçesinde coşkuyla kutlayacağımız Ulusa Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nı takiben farklı bir sevinç ve mutluluğu da birlikte yaşamak için de buradayız. Çünkü tören bitiminde okulumuzun açılışını gerçekleştireceğiz.

Yapım sözleşmesi, 11.09.2013´te imzalanan okulumuzun 25.06.2015´de geçici kabulü yapılarak okulumuz eğitime açılmıştır. Okulumuz için KDV dâhil 4.521.760,00 TL harcanmıştır. Bu ödeneğin 1.500.000,00 lirası hayırseverimiz saygıdeğer Muazzez Servet Amaratoğlu tarafından, diğer miktarı ise İl Özel İdaresi Bütçesinden karşılanmıştır. İç donanımı ve tefrişatı ise Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden Müdürlüğümüz destek hizmetleri marifetiyle yapılmıştır.

Bu güzide eğitim yuvamız; bodrum, zemin ve üzeri üç kat sisteminde inşa edilmiş olup 24 derslik, 1 adet spor salonu, 150 kişilik konferans salonu, iki adet laboratuvar, 2 adet çok amaçlı salon,4 adet etkinlik odası, toplantı salonu ve öğretmen odası bulunmaktadır. Şu an itibariyle 962 öğrenci eğitim almaktadır ve 53 eğitimci hizmet vermektedir.

İnsan hayatı kısa ve fanidir. Amaç ise gök kubbede hoş bir seda bırakmaktır. Burada eğitim alacak binlerce evladımızın masum ve sevgi dolu sedaları ile yapacakları hayırlı hizmetlerin ecirleri de inşallah başta hayırsever Muazzez Servet Hanımefendi olmak üzere emek veren ve katkı sağlayan herkesin sevap hanesine yazılacaktır.

Bu vesileyle okulumuzun yapılmasında ve eğitim yatırımlarının gerçekleşmesinde her türlü desteklerini esirgemeyen Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, katkı ve desteklerinden dolayı Sayın Belediye Başkanımıza, İl Özel İdaresine, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne, Müdürlüğümüz İnşaat Emlak ve Destek Hizmetleri Şubelerine, teknik personele, yüklenici firmaya, okul müdürlüğümüze, inşaatın yapımında emek veren kardeşlerimize ve bayram kutlamaları ve açılış törenini hazırlayan arkadaşlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.

Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu halter grubu öğrencileri, müzik korosu ve halkoyunları ekibi tarafından gösterilerin sunulduğu, Emirhan Özler ve Beyza Efe adlı öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu program, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü jimnastikçilerinin sergilediği gösterilerin ardından sona erdi.

 

 

26-04-201626-04-201626-04-201626-04-201626-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.