ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. Yıldönümü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. Yıldönümü Kutlama Programı Gerçekleştirildi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nın 97. Yıldönümü kutlama programı Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Kutlamalar Hava Muhalefeti nedeniyle Hasan Fehmi Gökşen Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa Çankırı Valisi Sayın Mesut Köse, Garnizon Komutanı İst. Kur. Alb. Abdullah Dede, Belediye Başkanı İrfan Dinç, Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, daire amirleri,  okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Karatekin Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan kutlama programında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümünü kutlamanın coşku ve sevinci ile hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Özgür ve bağımsız yaşamayı şiar edinmiş ve bu uğurda çok ağır bedeller ödemiş milletimize yönelik saldırılar hep olagelmiştir.

Üç kıtada hüküm süren ecdadımıza ve vatanımıza karşı yeryüzünün emperyalist güçlerinin ittifakı ile Birinci Dünya Savaşı’nda ve akabinde yapılan saldırı ve işgaller, Anadolu’da bağımsızlık sevdasının tutkuya dönüşmesine sebep olmuş ve Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Mücadelesi başlamıştır. Bedeli kan ve canlarla ödenen bağımsızlık iradesinin tecelli mekanı ve karar mercii ise TBMM olmuştur. Milletin temsilcileri tarafından ortak bir irade ve idealle açılan Meclis, Kurtuluş Savaşı’nı milli irade ilkesi esasına dayandırmış ve bağımsızlığımız yeniden kazanılmıştır. Amasya Genelgesi ile ilkeleri belirlenen milli devletin kuruluşunun kurumsallaşması TBMM’nin açılışı ile gerçekleşmiş ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milli irade esasına göre şekilleneceği tüm dünyaya deklare edilmiştir.

Cumhuriyetin özünü ve esasını da milli irade teşkil etmektedir. Millet iradesine dayanmayan bir yönetimin milletin varlığını ve kişiliğini anlamsız hale getireceği bir gerçektir. Onun içindir ki, milleti hesaba katmayan ve karar sürecine dahil etmeyen hiçbir yönetimin millette değer duygusu oluşturması, huzur ve barışı sağlaması ve bir sinerji ortaya çıkarması mümkün değildir.

Yönetim ve millet arasına konulacak her engel, milletin içe kapanmasına, kendini ifade edememesine, güven bunalımına ve verimsizliğe neden olacaktır. Bu nedenledir ki; millet iradesinin önüne konulacak her engel milletin azmi, irfanı, feraseti ve kararlılığı karşısında yok olmaya mahkumdur. Milletin irfanını ve ferasetini küçümseyerek,  Vatanımıza ve milli irademize kasteden düşmanlar ile zihni ve ruhu satılmış işbirlikçi hainler aziz Milletimiz tarafından tarihin her sürecinde hezimete uğratılmıştır. Son olarak, kokuşmuş kökleri içerde, fesada uğramış beyni ve gövdesi dışarıda olan emperyalistler ve işbirlikçi hainlerin Ülkemizi işgal etmeye yönelik darbe kalkışması asımın nesli tarafından şehit ve gaziler verilerek bertaraf edilmiştir. Milletin meclisine ve asil evlatlarına  bomba ve mermi yağdıran ihanet şebekelerine karşı verilen destansı mücadele tüm hainlere ve destekçisi emperyalistlere ders olmuştur.

Bundan sonra da ihanet içerisinde olan , vatan ve millet düşmanları ile işbirliği yapan veya yapmaya kalkışanlar, Anadolu’nun sinesi iman dolu evlatlarının milli duruşuna ve iradesine çarparak yok olacaktır. Çünkü bizler, Malazgirt’te Alparslan, Niğbolu’da Yıldırım, Bizans surlarında Sultan Fatih, Sakarya’da Mustafa Kemal, Cudi’de, Gabar’da ve er meydanlarında  Mehmetçik, Ankara’da Ömer Halisdemir, Çankırı’da   Uğur Kadir Işıklarız. Bizler, Anadolu’nun her köşesinde Rabbine gülümseyen şehitler, şehadeti kutlu bir vuslat bilen gazileriz. Biz; vatanını ve namusunu asla ve asla çiğnetmeyen ve çiğnetmeyecek olan asımın nesliyiz. Bundan sonra da bu aziz neslin yetişmesi için azimle mücadele edeceğiz.

TBMM’nin açılışının Atatürk tarafından geleceğimizin kahramanları ve vatan müdafaasının neferleri olacak çocuklarımıza  bayram olarak  armağan edilmesi de milli iradeye verilen vazgeçilmez önemin ve neslimize duyulan sevgi ve güvenin somut bir nişanesidir.

Sevgili çocuklar;

Sizler, bizim göz nurumuz, evlerimizin ve dünyanın  neşesi, yeryüzünde sevgi ve masumiyetin timsali, geleceğimizi daha da aydınlatacak ışığımızsınız. Bizler ise, sizlerin hamisi ve hadimiyiz.

Yüreğinizin şen, yüzünüzün gülşen, bahtınızın açık, hayatınızın mutluluk dolu olması dileği ile bayramınızı kutlar, sizin şahsınızda Dünya’nın her tarafındaki çocuklara selam ve sevgilerimi iletir, Atatürk başta olmak üzere kahraman ecdadımız ile şehit ve gazilerimizi şükranla yad ederek, hiçbir çocuğun yüreğine sevgiden başka bir şeyin dokunmaması temennisi ile,   hepinize saygılar sunarım dedi.

Kutlamalarda Karatekin İlkokulu öğrencilerinin okuduğu şiirler büyük beğeni toplarken, yine Karatekin Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı şiir oratoryosu ve ront gösterisi, renkli görüntülere sahne olan ana sınıfı öğrencilerinin gösterisinin ardından ortaokul öğrencilerinin halk oyunları performansı takdirle karşılandı. 

Kutlamalar Vali Mesut Köse ve diğer protokol mensuplarının çocuklarla toplu fotoğraf çektirmelerinin ardından sona erdi. 

 

23-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-201723-04-2017

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.