ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Okulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Okulu TÜBİTAK Bilim Fuarı Gerçekleştirildi

        Vali Ayhan Çevik Özel Eğitim Uygulama Okulu tarafından hazırlanan Samet BAŞAR tarafından yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. 8 tasarım projesi 16 öğrenci tarafından 13 danışman öğretmen rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arif KIRKPINAR, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

Rengi Bul, Golü At, Maçı Kazan Projesi

 Projemizi hazırlarken amaç olarak ele aldığımız görsel eşleme ve ayırt etme becerisinin yanında öğrencileri el-göz koordinasyon gelişimini destekleyecek bir materyal geliştirdik. Bu kapsamda özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin oyun ortamında daha kalıcı edinimler gerçekleştirdiklerini düşünerek projemizi bir oyun olarak tasarladık. Tasarladığımız oyunda 50 cm eninde 70 cm boyunda 10 cm yüksekliğinde etrafı 3 cm ahşap duvarlarla çevrili ahşaptan yapılmış düz bir zemin üzerini oyun alanı olarak adlandırdık. Bu oyun alanının kısa kenarlarından birinde 5 cm yüksekliğinde ve 8 cm genişliğinde 8 cm derinliğinde tabanı boş olan 5 adet sarı, kırmızı, mavi, beyaz ve siyah renkte kaleler bulunmaktadır. Bu kalelerin karşısında ise sapan olarak tasarlanmış 180 derece denebilen top atıcı bir sistem kuruldu. Ayrıca, kalelere atılacak 30 adet pinpon toplarını da kalelerde bulunan 5 farklı renk olan sarı, kırmızı, mavi, beyaz ve siyah renklere boyadık ve bir sepetin içerisine karışık olarak yerleştirdik. Öğrenci bu oyunu oynarken sepetten rastgele bir top alarak, sapan olarak tasarlanan düzeneğe yerleştirmesi istenecek sonrasında ise top ile aynı renkte olan kaleyi bularak eşleme yapması beklenerek, elindeki top ile aynı renkte olan kaleye gol atması istenecektir. Öğrencilerden sırasıyla sepetteki 30 adet topu eş renkteki kalelere atmaları beklenecek ve oyunun sonunda kalelerin tabanındaki filenin içerisindeki doğru renkteki toplar sayılarak, en fazla doğru eşleştirmeyi yapan öğrenciye oyun öncesinde belirlenen pekiştireç verilecektir.

Proje yürütücüsü Samet BAŞAR ‘’ Çankırı İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Arif KIRKPINAR’ın katılımı ile açılışı yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı öğrencilerimize hem sosyal hem de akademik açıdan birçok kazanım sağlamıştır. Öğrenciler projeleri öğretmenleri ile birlikte hazırlarken küçük dokunuşlarla kendilerinin neler yapabildiklerin farkına varmış, projeleri sunarken kendilerini ifade etme özgüveni kazanmışlar ve yapılan projeleri ders ortamında kullanırken ise eğlenerek öğrenmenin hazzını yaşamışlardır ’’ dedi.

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.