ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VIII. Geleneksel Kitap Okuma Şöleni Ödül Töreni Düzenlendi

VIII. Geleneksel Kitap Okuma Şöleni Ödül Töreni Düzenlendi

Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi tarafından organize edilen  İl Geneli Liselerarası VIII. Geleneksel Kitap Okuma Şöleni ödül töreni, İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI, Şube Müdürleri, Okul ve Kurum Müdürleri ile öğrencilerin katılımıyla İlimiz Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenendi.

Milli Eğitim Müdürü Yusuf Yazıcı, “İnsanın doğumundan ölümüne geçirdiği bir süreç var. Biz buna olgunlaşma süreci diyoruz. Olgunlaşma süreci içerisinde bizleri olgunlaştıran, ruhumuzu ve kalbimizi besleyen temel bilgiler ve bu bilgiler ışığında geliştirdiğimiz davranış biçimleri bizim bu süreçteki pozitif veya negatif tarafımızı ortaya koyar.

Bizler Anadolu’nun insanları olarak tarihe nam salmış ve bu bağlamda birçok öğretiyi Dünya’nın her tarafına yaymış kadim bir medeniyetin evlatlarıyız. Bu medeniyet düsturlarımızın yaşaması, yeşermesi,  gelişmesi ve bu süreçler içerisinde bizlere kadar aktarılması, bundan sonra bizlerin ürettiği bilgi ve becerilerin bizden sonraki nesillere aktarılması büyük oranda kitaplar sayesindedir. Kitaplar en kadim kaynaklardır. Yazarı, düşüncesi, içeriği bellidir. Bizim yanı başımızdaki en tabi dostumuzdur.

Biz bilgiyi ya dinleyerek, ya okuyarak, ya gözlem yaparak, ya da bir şeyi izleyerek öğreniriz. Ama bütün bilimsel verilerin ortaya koyduğu bir realite var ki, o da okumak, bilgi edinme yollarının en mükemmeli ve en kalıcı olanıdır. Nedeni de okumak bir üst dil becerisi olarak kabul edilmiştir.

Yine medeniyet düsturlarımız içerisinde hayatta okumayı içselleştiren ve her gittiği yere kitap yazan veya kitapları belli oranda okuyuculara ulaştıran, kütüphaneler kuran bir ecdadın torunları olarak biz ne kadar gurur duysak azdır.

Okuma süreçleri içerisinde pozitif yönde olgunlaşma süreci yaşamamız için mutlaka analitik düşünceye sahip olmamız gerekmektedir. İnsanlar ne kadar özgün düşünürlerse o kadar da özgür olurlar. Özgür düşünebilmek, eleştirebilmek, medeni şekilde karşıdakini dinleyebilmek ve karşımızdakine hayata dair anlam katabilmek için mutlaka kitaplarla hemhal olmak durumundayız.

Bakanlığımızın politikaları, gençlerimizin, çocuklarımızın ve tüm vatandaşlarımızın okumaya yeteri kadar önem vermesi ve okumayı hayatlarında birinci öncelikli konu olarak yer almasıdır. Bundan sonra da böyle devam edecektir, dedi.

Yarışmada, Gazi Anadolu Lisesi Öğrencisi Sena Çelebi birinci, Çerkeş Anadolu Lisesi öğrencisi İlayda Göktaş ikinci, Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Kübra Hararcı üçüncü oldu.  Grup Birinciliğini Ilgaz Sağlık Meslek Lisesi kazandı.

Dereceye giren öğrencilere ödülleri ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere katılım belgesinin verilmesi ardından toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.

Şölenin tüm süreçlerinde görev ifa eden ve katılım sağlayan yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz.

 

 

 

11-05-201711-05-201711-05-201711-05-2017

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.