ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yeter ki Siz Engel Olmayın” Projesi Tamamlandı

“Yeter ki Siz Engel Olmayın” Projesi Tamamlandı

Engelliler Destek Programı(EDES) kapsamında Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Yeter ki Siz Engel Olmayın" projesi için farklı engel gruplarında bulunan engellilerin günlük yaşamlarında karşılaştıkları sorunları anlatan ve ilimizin farklı mekanlarında çekilen kısa filmin galası, Vali Yardımcısı Zafer ENGİN, Belediye Başkan Vekili Mustafa POTUKOĞLU, Belediye Başkan Yardımcısı Hüzeyin BOZ, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf YAZICI, Kurum Müdürleri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Milli Eğitim Müdür Yardımcısı, Şube Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla 30.11.2016 Çarşamba günü 100.Yıl Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Yusuf YAZICI, Ülkemizde özel eğitim alanında son yıllarda oldukça önemli çalışmalar, düzenlemeler yapılmıştır.  Ülkemiz genelinde yapılan çalışmaların yanı sıra Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da özellikle engelli bireylerin yaşam standartlarının yükseltilmesi ve eğitim kalitesinin artırılması yönünde çok önemli projelere imza attık.

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı(KUZKA) ile yürütülen “Engelsiz Okullar Projesi” kapsamında engelli öğrencilerimizin engelsiz bir eğitime kavuşmaları amacı ile okullarımıza engelli asansörleri, engelli rampası ve engelli tuvaletleri yaptırılmıştır. Bu projenin toplam maliyeti 1.062.460,00 TL’dir.

Geçtiğimiz yıl Engelliler Destek Programı (EDES) kapsamında uyguladığımız ‘Ben Engelsizim’ Projemiz de ilimizde görme engellilere yönelik bilgisayar kullanma kursu ve bağımsız hareket edebilme kursları açılmış, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin aileleri ve öğretmenlere yönelik “Özel Eğitim de Çare Siz Siniz”  isimli kitabın basımı ve dağıtımı yapılmıştır. Yine bu proje dahilinde ilimizdeki Vali Ayhan Çevik Eğitim Uygulama okuluna öğrencilerimizin yaşam becerilerini artırmaya yönelik beyaz eşya seti ve mutfak malzemeleri temin edilmiştir. Projenin Toplam Maliyeti : 55.045,00 TL’dir.

Her insanın biricik ve kâinatın en değerli varlığı olduğu düşünce ve ilkesinden hareketle; eğitim alanında yaptığımız çalışmalar ve geliştirdiğimiz projelerden birisi de bugün burada gala programını gerçekleştirdiğimiz yine EDES kapsamında hazırlanan engelli bireylerin günlük yaşamda karşılaştıkları güçlükleri konu alan kısa film hazırlanmış ve bu filmin il genelinde öğrencilerimize izlettirilmesi sağlanmıştır. Proje Toplam Maliyeti: 43,680,00 TL’dir.

‘Eğitim her engeli aşar’ ilkesi ile çıktığımız bu çok özel ve çok değerli yolda engelli bireyleri de toplumun bir parçası olarak görerek, onların da eğitime erişim hakkının her şeyden öte insani bir sorumluluk olduğu düşüncesi ile yaptığımız çalışmalar amacına ulaşmış ve projelerimiz başarı ile yürütülmüştür.

Projelerimizin uygulanmasında bizlere destek olan başta Sayın Valimiz Mesut KÖSE’ye, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, kamu kurum ve kuruluşlarının yönetici ve çalışanlarına, projede büyük bir özveri ile görev yapan tiyatro sanatçılarına, okul ve kurumlarımızın yönetici ve öğretmenlerine, öğrencilerimize ve ailelerine ve emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılar sunarım. Dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüzün konuşmasının ardından işaret diliyle de anlatılan kısa film izlendi.

Proje filminin yapımcısı Mehmet YILMAZ, Çankırı’da bu çalışmayı yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ve Çankırı’nın engelliler için yaptığı çalışmaların çok güzel olduğunu söyledi.

Filmin yapımcısı Mehmet YILMAZ’a, Vali Yardımcısı Sayın Zafer Engin tarafından çiçek takdim edildi.

 

 

01-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-201601-12-2016

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi 1.Km No38 Hükümet Konağı Çankırı - 03762131536

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.