ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı

12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif ERSOY’u Anma Programı

İlimiz Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından hazırlanan 12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı 100. Yıl Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Anma Programında Valimiz Hamdi Bilge AKTAŞ’a, Milletvekilimiz Salim ÇİVİTÇİOĞLU, İl Garnizon Komutan Vekili, P. Alb. Oğuz ÇİÇEK, Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin BOZ, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa ÇAKMAK, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat ARI, Vali Yardımcıları Zeki KARACA, Abdullah ASLANER, İl Emniyet Müdürü Saadettin AKSOY, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hıdır AYÇİÇEK, daire amirleri, STK Temsilcileri ve vatandaşlar eşlik etti.

Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mehmet MARANCI, konuşmasında, “Bugün İstiklal Marşı’nın Kabulünün 98. yıldönümü. Bu vesileyle o zorlu günleri dimağımızda canlı tutma adına yâd ederken, Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’U da rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şâd olsun. O, şiirlerinde büyük laflar edip, yaşantısında tersini yapan bir insan asla olmadı. İşte tam da bu yönü O’nu tüm zamanlara örnek kılacak hasletiydi. İnancı, vatanı, milleti ve bayrağı için her şeyini feda etmeye hazırdı. Yeter ki milleti bir olsun, birlik olsun, hür olsundu. Duam O’dur ki; Allah, Milletimize Mehmet Akif yürekli nesiller nasip etsin.” dedi.

Okul Müdürü Mehmet MARANCI’nın konuşmasından sonra millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatını konu alan belgesel gösterimi yapıldı. Çankırı Türkiye Kamu Çalışanları Kalkınma ve Dayanışma Vakfı’nın düzenlemiş olduğu İstiklal Marşı okuma yarışmasında dereceye giren öğrenciler İstiklal Marşımızın 10 kıtasını seslendirdiler.  

Okul öğretmenlerinin hazırlayıp yönettiği, öğrencilerin ise sahnede sergilediği “Milletin Sesi Mehmet Akif” isimli söz korosu sahnelenirken programa katılan vatandaşlar oldukça duygusal dakikalar geçirdiler. Sergilenen söz korosunda Mehmet Akif ERSOY’un hayatı anlatılırken kalbinde beslediği vatan sevgisi, Milli Mücadele döneminde yaşadığı ruh hali ve Mehmet Akif ERSOY’un sahip olduğu maneviyat anlatıldı.

Program  Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı temalı Ahşap Yakma Sergisi’nin gezilmesi ile son buldu.

Programın gerçekleşmesinde emeği geçen okul idarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve evlatlarımıza teşekkür ederiz.

13-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-201913-03-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.