ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"19 Mayıs 1919 ve Türkiye'nin Ölüm-Kalım Mücadelesi" Konulu Seminer DüzenlendiÇankırı Lisesi bünyesinde "19 Mayıs 1919 ve Türkiye'nin Ölüm-Kalım Mücadelesi" konulu seminer düzenlendi

            Çankırı Karatekin Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ebubekir Keklik tarafından lise öğrencilerine yönelik düzenlenen seminerde Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının hem Kurtuluş Savaşı'nın seyrinde hem de Türkiye tarihinde taşıdığı önem vurgulandı. Doç. Dr. Ebubekir Keklik, sunumunda Atatürk'ün Samsun'a çıkışının işgallere karşı Anadolu'da başlamış olan direniş hareketlerinin ortak bir ülkü etrafında toplanması için bir dönüm noktası olduğu kadar, bu gelişmenin yeni Türkiye'nin kimliğini belirleyecek gelişmelerin de ilk adımı olduğunu belirtti.

            Doç. Dr. Keklik "Atatürk kadar ülkesinin şekillenmesinde fikirleriyle bu kadar etkili olmuş başka bir siyasi lider daha bulmak kolay değildir. Atatürk'ün, "din, millet, tarih, dil" anlayışı ve Batı karşısındaki entelektüel duruşunu bilmeksizin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecini ve Atatürk İnkılaplarını anlamak mümkün değildir" ifadelerinde bulundu. Seminer etkinliği öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla tamamlandı.

24-05-202424-05-2024

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.