ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezimiz 3 Adet Tescil Belgesi Almıştır

Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezimiz 3 Adet Tescil Belgesi Almıştır

Çankırı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi fizik öğretmeni Fatma Demet Coşkara ve proje grubu öğrencilerinin yaptıkları ilk endüstriyel  tasarımların tescilleri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gönderilmiştir.

Öğretmenimiz ve proje grubu öğrencilerinin, Türk Patent ve Marka Kurumuna 8 adet faydalı model,14 adet ise tasarım başvuruları bulunmaktadır Faydalı model ve patent süreci, tasarıma göre  daha uzun bir süreç olduğu için sonuçları daha geç belli olmaktadır.

Öğretmen ve öğrencilerimizin erken başvuru tarihli olan tasarım başvurularından, 3 tanesinin tescil belgeleri gelmiştir. Diğer başvuruların sonuçları da ilerleyen zamanda belli olacaktır.

Dünya çapında yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar faydalı model verilerek korunmaktadır. Tasarım da, yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olması şartıyla Sınai Mülkiyet Kanunu ile sağlanan haklar kapsamında korunur. Buluş sahibinin izni olmadan  tescil belgesi alınan buluşun, bir başkası tarafından üretilmesi, kullanılması, satılması, ithal ve ihraç edilmesi yasaktır.

Tescil belgesi konusunda yapılan çalışmalar nedeniyle okul yöneticilerimizi, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederiz.

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.