ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Bir Patent Daha Aldı

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Bir Patent Daha Aldı

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı İlimiz Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri, öğretmenleri F. Demet Coşkara rehberliğinde yeni bir başarıya daha imza attılar.

                Mezun Fizik Proje Grubu öğrencileri Batuhan Yeniköse, Furkan Değirmenci, Pusat Dinçer, Alperen Düzgün ve Zeynep Sude Astarlıoğlu, Fizik Öğretmeni F. Demet Coşkara rehberliğinde "Antimikrodalga cepleri olan gömlek" isimli tasarımları ile BİLSEM'e bir patent daha kazandırdılar. Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM, daha önce elde edilen patent ve faydalı model tescil belgeleri ile toplamda "19. Belge"yi almaya hak kazandılar.

                Buluş, elektromanyetik spektrumda yer alan özellikle haberleşmede kullanılan mikrodalga boyutundaki dalgaların yani radyasyonun büyük bir kısmının vücuda geçişini engelleyen ve Faraday kafesi prensibiyle çalışan, ince ve yumuşak iletken iplikten dokuma filtre içerikli, cepleri olan gömlekten oluşmaktadır.

                Buluşun bütün cep bölümlerinde, Faraday kafesi prensibi ile radyasyon geçişini engelleyen iletken iplikten dokuma  örgüler bulunmaktadır. Bir çok kişi telefonunu cebinde taşıdığı için vücut çok miktarda radyasyona maruz kalmaktadır.

                Radyasyonun vücuda geçişini azaltmak ve engellemek için, ürünün cep kısımlarının vücuda değen bölümlerinde radyasyon filtresi bulunmaktadır. Telefon çekiş gücünü düşürmemesi için ceplerin vücuda değmeyen üst bölümlerinde radyasyon filtresi bulunmamaktadır.

                Ürün, telefonun ceplere konulması durumunda , kişinin günlük hayatında en çok etkisi altında kaldığı kısa ya da uzun vadede sağlığını tehdit edebilecek, özellikle de cep telefonu radyasyonundan , vücudun korunması amaçlanarak tasarlanmıştır.

                Çalışmaları nedeniyle Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM ailesinin başarılarının devamını dileriz.

08-11-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.