ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Fizik Proje Öğrencileri 20. Tescilini Aldı

Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM Fizik Proje Öğrencileri 20. Tescilini Aldı

Fizik öğretmeni F.Demet Coşkara ve mezun fizik proje grubu öğrencileri C. Pusat Dinçer, Alperen Düzgün'ün 13.05.2022 başvuru tarihli, " Antimikrodalga cepleri olan pantolon " isimli buluşları, Dünya çapında aynısı olmadığı için, Türk  Patent ve Marka Kurumu'ndan " Faydalı Model " tescil belgesi  almaya hak kazandı.

Antimikrodalga cepleri olan pantolon, elektromanyetik spektrumda yer alan özellikle haberleşmede kullanılan mikrodalga boyutundaki dalgaların yani radyasyonun büyük bir kısmının geçişini engelleyen,  iletken iplikten dokuma filtre içerikli, ceplerden oluşmaktadır. Bir çok kişi telefonunu cebinde taşıdığı için vücut çok miktarda radyasyona maruz kalmaktadır. Radyasyonun vücuda geçişini azaltmak ve engellemek için, ürünün cep kısımlarının vücuda değen bölümlerinde radyasyon filtresi bulunmaktadır. Bu radyasyon filtresi Faraday Kafesi prensibine göre filtreleme yapmaktadır. Telefon çekiş gücünü düşürmemesi için ceplerin vücuda değmeyen üst bölümlerinde radyasyon filtresi bulunmamaktadır. Buluş, telefonun ceplere konulması durumunda , kişinin günlük hayatında  en çok etkisi altında kaldığı  kısa ya da uzun vadede sağlığını tehdit edebilecek , özellikle de cep telefonu radyasyonundan , vücudun korunması amaçlanarak tasarlanmıştır.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından daha önceki yıllarda da farklı çalışmalarla patent almaya hak kazanan Ahmet Mecbur Efendi BİLSEM  yöneticilerini, Fizik öğretmeni F. Demet Coşkara ve öğrencilerini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

27-12-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.