ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akılcı İlaç Kullanımı İle İlgili İş Birliği Protokolü İmzalandı

Akılcı İlaç Kullanımı İle İlgili İş Birliği Protokolü İmzalandı

             İnsan sağlığını korumak, hastalıkların uygun yöntemle etkili, güvenli ve maliyet açılarından en verimli şekilde tedavi edilmesini sağlamak ve akılcı olmayan ilaç kullanımının önüne geçmek amacıyla Çankırı Valiliğimiz öncülüğünde İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında akılcı ilaç kullanımı konusunda iş birliği sağlamak amacıyla protokol imzalandı.

            Sayın Valimiz Abdullah AYAZ ile İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ve İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin SARIKAYA'nın imzaladığı protokol kapsamında Müdürlüğümüze bağlı okullardaki öğrenci ve öğretmenleri akılcı ilaç kullanımı hakkında bilgilendirmek ve protokol kapsamında il genelindeki tüm vatandaşlarımızın sağlığını korumak hedeflenmektedir.

            Akılcı ilaç kullanımı, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre uygun ilacı, uygun süre ve dozda düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmelerini ifade eder. Akılcı ilaç kullanım ilkeleri; etkililik, güvenlilik, uygunluk ve maliyettir. Akılcı ilaç kullanımı; bir hastalığın önlenmesi, kontrol altına alınması veya tedavi edilmesi için bir ilacın kullanılmadan önce mutlaka 5 yönden doğru olduğundan emin olmaktır. Bu yönler; doğru kişi için, doğru miktarda, doğru zamanda, doğru şekilde (yutma, çiğneme gibi) ve doğru ilacın kullanılmasıdır.

Akılcı ilaç kullanımı için; ilaçlar, hekim önerisi ve eczacının uyarısı doğrultusunda kullanılmalıdır. İlaçların nasıl kullanılacağı ve saklanacağı tam olarak öğrenilmeli ve eksiksiz olarak uygulanmalıdır.

            Protokol kapsamında İl Sağlık Müdürlüğünce oluşturulacak ekiplerce Çankırı Merkez okullarımızda bilgilendirme eğitimleri yapılacaktır. Akılcı ilaç kullanımı hakkında afiş ve broşürler hazırlanacak, hazırlanan afiş ve broşürler bilgilendirme faaliyetlerinde öğrenci ve velilere ulaştırılacaktır. Akılcı ilaç kullanımı ile ilgili kamu spotları oluşturulacak ve taraf kurumların resmi sayfalarında hazırlanan kamu spotlarının yayımlanması sağlanacaktır. Protokol yürütme ekibi tarafından belirlenecek takvim doğrultusunda okul kademelerine uygun şekilde akılcı ilaç kullanımı konulu yarışmalar düzenlenecektir. Ayrıca akılcı ilaç ile ilgili kısa bilgilendirme sunumlarının okullarda öğrencilere izletilmesi sağlanacaktır.

             İmzalanan protokolün ilimiz eğitim camiamıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını dileriz.

01-02-202201-02-202201-02-202201-02-202201-02-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.