ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

TÜBİTAK 4006 Bilim fuarı, Akşemseddin İmam Hatip Ortaokulunda Eda ERDOĞAN yürütücülüğünde gerçekleştirildi. 32 proje tanıtılmış olup 64 öğrenci yapımında ve sunumunda görev aldı. Gerçekleştirilen bilim fuarı, İl Millî Eğitim Müdürümüz Muammer ÖZTÜRK, İl Millî Eğitim Şube Müdürlerimiz Oğuz CESUR, Serkan DURMUŞ, Turhan HAKİOĞLU ve Kenan YADA ile kurum amirleri, okul müdürleri, velilerimiz, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımlarıyla yapıldı.

 

Şehirleri Tanıyorum Projesi 

Öğretmen Eda ERDOĞAN, “Robot uygulamaları eğitim içeriğinde, arduino temel entegre elemanlarıyla birlikte günlük yaşamda kullanılan elektronik cihazların çalışma mantığı üzerine devreler kurarak bu devrelerin kodlamaları gerçekleştirilmiştir. Kodlama olmadan aslında hiçbir dijital ürünün çalışamayacağının ve mantıklı hareket edemeyeceğinin öğrenciler tarafından anlaşılması amaçlanmıştır.

Projemizin uygulama kısmında Türkiye haritası üzerinde bazı şehirler seçildi ve seçilen şehirlere buton yerleştirildi, örneğin Van şehrine yerleştirilmiş butonun alt kısmında ışıklı bir görsel efekt bulunmaktadır, basıldığı esnada o şehrimizin kültürel, sosyal, doğal ve turistik önemli yerleri hakkında sesli bilgilendirme yapılmaktadır. Bu çalışmamızla özellikle görme engelli öğrencilerin kullanabilmesi amaçlanmıştır. Görme engelli bireylerimiz için en azından sesli bilgilendirme sağlamayı ve aynı zamanda öğrenmenin daha kalıcı ve eğlenceli bir hale gelmesi sağlanmıştır. Harita üzerindeki bölgelerin çoğaltılması ile haritamız daha da kullanışlı hale gelecektir.” dedi.

Proje yürütücüsü Eda ERDOĞAN, “Öğrencilerimizden gelen her fikri değerlendirerek onlara projelerinde yol göstermeye ve yaptıkları çalışmaları sunmaları için ortam hazırlamaya çalıştık. Yaptığımız çalışmalarımızdaki temel amaç öğrencilerin soru ve problemlerini günlük hayatla bağdaştırarak, problemlerine eğlenceli ve etkin çözümler bulmalarını sağlamak ve öğrencilerde var olan proje hazırlamadaki zorluk, sıkıcılık ve buna benzer önyargıları kırmaktır. Bilim fuarı hazırlık sürecinde öncelikle Okul Müdürümüz Doğan SUBAŞI’na teşekkür ediyorum. Ayrıca projelerimize danışmanlık eden ve bu süreçte emeği geçen tüm öğretmen arkadaşlarım ile projelerini hazırlayıp sunan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

 

 

17-05-201817-05-201817-05-201817-05-201817-05-201817-05-201817-05-201817-05-201817-05-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.