ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Uzay ve Havacılık Teknolojileri MTAL Açıldı

  Ankara Uzay ve Havacılık Teknolojileri MTAL Açıldı

Ülkemizin savunma sanayi, havacılık ve uzay bilimleri alanlarında sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetişeceği uzay ve havacılık teknolojisi alanında Türkiye'nin ilk meslek lisesi Ankara'nın Elmadağ ilçesinde açıldı.

            Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.  iş birliğinde yapılan çalışmalar neticesinde faaliyetlerine başlayan Meslek Lisesi, 2023-2024 eğitim öğretim yılında yeni öğrencileriyle buluşacak.

               

                Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer; Müfredat programının Talim ve Terbiye Kurulunda kabul edildiğini belirterek, "Bakanlığımız, oluşturduğu dinamik mesleki ve teknik eğitim sistemi aracılığıyla uzay ve havacılık alanında da harekete geçerek önemli bir adım attı. Savunma Sanayii Başkanlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) iş birliğinde ilk defa havacılık ve uzay teknolojileri alanında lise düzeyinde eğitim verecek lisesinin açılması için çalışmalarımızı tamamladık." dedi. Okulun, havacılık ve uzay teknolojisi alanında ülkemizde ilk meslek lisesi olduğuna vurgu yapan Bakan Özer, Ankara Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, proje okulu kapsamında eğitim verecek. Okulun yönetici ve öğretmenleri seçilerek alınacak." dedi.

           

            Uzay ve Havacılık lisesi bünyesinde 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıl süreyle eğitim verilecek. Öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınav puanına göre belirlenecek. Modern ve çağın ötesinde imkanları bünyesinde sunacak olan Havacılık Lisesinde, 32 derslik, 6 laboratuvar, 2 resim ve müzik atölyesi ile konferans salonu, ayrıca, 64 kız öğrenci ve 136 erkek öğrencinin konaklamasına uygun bir okul pansiyonu da bulunmaktadır.

 

 

            Havacılık ve uzay bilimleri alanlarında tasarım, imalat, itki sistemleri ile elektronik sistemler dallarının yer alacağı Ankara Uzay ve Havacılık Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, hayali havacılık ve uzay olan öğrencilerini bekliyor.

 

08-05-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.