ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Atkaracalar Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Atkaracalar Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Atkaracalar Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Öğretmen Yeşim ÇUBUK’un yürüttüğü TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 19 Nisan 2018 tarihinde okulumuz spor salonunda gerçekleştirilmiştir. Fuar açılışını Kaymakam Selami KORKUTATA, Belediye Başkanı Rifat ALTUNTOP, İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Şube Müdürü Orhan Kemal KARAKUŞ, İlçe Milli Eğitim Müdür Eşref İÇLİ, okul ve kurum amirleri, öğretmenler ile öğrenciler hep birlikte gerçekleştirdiler.  Yeşim ÇUBUK’un yürütücülüğünü yaptığı fuarda 10 araştırma, 11 araştırma geliştirme ve 2 bilgi araştırma projesi olmak üzere 23 proje sergilendi. 43 öğrenci tarafından hazırlanan projeler çok sayıda katılımcı tarafından ziyaret edildi.

Fuar açılışını Kaymakam Selami Korkutata, Belediye Başkanı Rifat Altuntop

 

“TEMİZLİKLE KAYBOLAN TOPRAKLARIMIZ”

Yağmur UZUN tarafından hazırlanan projenin çıkış noktası yaşadığımız bölgenin tarım bölgesi olmasıdır. Tarım topraklarının kimyasal maddelerle zarar görmesine engel olmak amacıyla temizlik maddelerinin toprağa vereceği zararları araştırarak farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. Evlerimizde temizlik yapmak amacıyla kullandığımız kimyasal maddeler bilinçsizce doğaya bırakılmaktadır ve bunlardan canlıların sağlığı ile çevre olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle su ve toprak kirlenmekte bunun sonucu da yıllar içerisinde insanlığa olumsuz olarak yansımaktadır. Çalışmamızda 6 adet saksı temin edildi. Bu saksılara hazır olarak aldığımız bitki toprakları konularak içeriği belirli verimli toprağın nasıl zarar göreceği gösterildi. 30 gün boyunca gün aşırı saksılardan üçü çeşme suyuyla, diğer üçü ise %70 oranında hazırlanan deterjanlı su ile sulandı. 30 gün sonunda saksıların hepsine aynı miktarda buğday tohumu eklenerek aynı ortamda çimlenmeye bırakıldı.  Buğday seçmekteki amacımız bölgemizde buğday tarımı yapılmasındandır. 30 gün boyunca buğdayın büyümesini gözlemlenerek kaydettik. Elde edilen verilen ışığında temizlik maddelerinin toprağa verdiği zararlar ortaya kondu. Verimsizleşen toprak örnekleri ve deney yöntemiyle elde edilen sonuçlar ile kişilerde farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Proje sonunda beklenti ve önerilerimiz, evlerimizde kimyasal temizlik maddesi kullanımı hem sağlığımız hem çevremiz için en aza indirgenmeli hatta kullanılmamalıdır. Tarım arazilerine giden sulama kanalları arıtılmalıdır. Kimyasal maddelerin çöpleri uygun şekilde imha edilmeli ve tarım topraklarından uzaklaştırılmalıdır. Daha yeşil ve güzel bir Dünya için, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyoruz. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünyadır.

 

20-04-201820-04-2018

 

Proje yürütücüsü Yeşim ÇUBUK “Bilim fuarı projeleri hazırlarken amacımız öğrencilerimize bilimsel çalışma becerilerini kazandırmakla birlikte öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, bilimi günlük hayatla ilişkilendirmek, proje yapmanın eğlenceli taraflarını ön plana çıkarmak, öğrencilerin gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulmalarına katkı sağlamaktı. Öğrenciler kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular ve sorunlar üzerinde araştırmalar yaparak bu araştırmalarının sonuçlarını sergileme imkânı buldukları fuardan mutlu ayrıldılar.” dedi.

 

20-04-201820-04-201820-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.