ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Etkinliği Gerçekleştirildi

Avrupa Mesleki Beceriler Haftası Etkinliği Gerçekleştirildi

2016 yılından itibaren Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenen, mesleki ve teknik eğitimin sunduğu birçok faydayı sergilemek için öğretmenler, kurum ve kuruluşlar, öğrenciler gibi tüm paydaşların tek bir çatı altında bir araya geldiği 2022 Avrupa Mesleki Beceriler Haftası etkinlikleri başladı.

                16-20 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen çalışmalar kapsamında Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi konferans salonunda bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin ÇELİKTEN, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Şube Müdürü İbrahim FIRAT, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katılım sağladı.

                Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü resmi youtube kanalından tüm okullarda eş zamanlı olarak canlı yayınlanan etkinlikte, Çankırı kültürüne özgü Ahi Yaran gösterileri gerçekleştirilirken, Avrupa Hareketliliği kapsamında yurt dışında gerçekleştirilen eğitim ve staj faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgiler de sunuldu.

                Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK yaptığı açılış konuşmasında, katılımcılara iş hayatı  ve öğrencilik hayatına dair anektodlar aktardı. Öğrencilerin ilgi alanlarının farklılıkları ve kendilerini yetiştirmelerine yönelik olarak doğadan ve hayatın içinden örnekler veren ÖZTÜRK, "İnsan sevdiği işi yapmazsa hayatta mutlu olamaz." ifadelerine yer verdi. 70-80 yıl önce cezalandırılmak için aileleri tarafından sanayiye verilen çocukların şuanda aranan nitelikli kişiler olduğuna vurgu yapan Milli Eğitim Müdürü, öğrencilere hedeflerini belirlemek suretiyle meslek seçimi konusunda titiz davranmaları gerektiğini vurguladı.

                Mesleki ve teknik eğitime dikkat çekmenin temel amaç olduğu Avrupa Mesleki Beceriler Haftası programı kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda Çankırı'nın önde gelen işadamlarından biri olan Hayrettin ÇELİKTEN, katılımcılara mesleki tecrübe ve anılarını aktardı. Konuşmasında iş hayatı ve mesleki becerilerin günümüz şartlarında önemine değinen ÇELİKTEN, küçük yaşlarda iş hayatına atıldığını ifade etti. Meslek liseleri ve mesleki eğitim toplumunun üretim ve iş gücü konularında büyük önem arz ettiğini aktaran Hayrettin ÇELİKTEN, "Ülkenizi sevmek üretmekle olur, sizler pırıl pırıl gençlersiniz, ne kadar çok üretirseniz ülkenizi o kadar sevmiş olursunuz." sözlerine yer verdi. Konuşmasının sonunda öğrencilerin sorularını cevaplayan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, programa emek veren öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

                Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman ŞAYIK, katılımcılara mesleki eğitim ve çalışmalarla ilgili sayısal veriler sundu. Çankırı İl Merkezi ve ilçelerde mesleki eğitim veren birçok eğitim kurumunun olduğunu belirten okul müdürü, farklı mesleklere hitap eden alanlar olduğunu vurguladı. Öğrencilerin, merkezi sınavla ve sınavsız olarak adrese dayalı sistemle eğitim görebilecekleri okullara dair bilgiler de aktaran ŞAYIK, mezunlara verilen sertifika ve belgelerle ilgili de bilgiler aktardı.

                Okul Müdürü Abdurrahman ŞAYIK'ın konuşmaları sonrası İlimiz Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Özdemir ŞENTÜRK bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında Meslek Eğitim Merkezleri ve Meslek Liseleri arasındaki farklara değinen ŞENTÜRK, Meslek Eğitim Merkezlerinde uygulama eğitimlerinin çok daha yoğun bir şekilde verildiğinin altını çizdi. Merkezlerde eğitim görenlerin asgari ücretin üçte biri kadar maaş aldıklarını, istihdam oranlarının yüzde 80 olduğunu belirtti.

                Programda ayrıca Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü AB Ofisi sorumlusu Eda COŞGUN, mesleki eğitim ve staj kapsamında Avrupa'da düzenlenen çalışmalarla ilgili katılımcılara bilgi verdi. COŞGUN Konuşmasında, "Hareketlilik kapsamında yiyecek içecek hizmetleri alanı öğrencilerin sektöre direkt olarak "Ara Eleman" değil "Aranan Eleman" olarak yetiştirilmesi, kendini vegan mutfak alanında geliştirerek ve Avrupa'da staj yapma fırsatı yakalayarak, sektörün talep ettiği yetkinlikleri kazanması sağlamıştır". ifadelerine yer verdi. Ayrıca, Hollanda'da staj imkanı yakalayan Çankırı MTAL öğrencileri staj ve eğitim tecrübelerini katılımcılarla paylaştı.

                Program Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, iş ve meslek ahlakını konu edinen, ilimiz kültür ve özelliklerini aktaran Ahi-Yaran meclisi gösterisi ile tamamlandı.

Programda emeği geçen, Şube Müdürü İbrahim FIRAT, Çankırı MTAL Müdürü Abdurrahman ŞAYIK, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

18-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-202218-05-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.