ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Sanat Merkezi Bireysel Değerlendirme Süreci Tamamlandı

Bilim Sanat Merkezi Bireysel Değerlendirme Süreci Tamamlandı

Zihinsel ya da resim ve müzik yeteneği bakımından akranlarından ileri düzeyde farklılık gösterdiği düşünülen ilkokul 1, 2 ve 3. sınıftaki öğrenciler, 3-14 Aralık 2018'de e-okul sistemi üzerinden öğretmenlerince bilim ve sanat merkezlerine (BİLSEM) aday gösterildi.

 

Türkiye genelinde aday gösterilen yaklaşık 800 bin öğrenci, 19 Ocak-14 Nisan 2019'da hafta sonları tablet bilgisayar ile grup tarama uygulamasına alındı. Çankırı'da ise 1830 öğrenci tablet üzerinden grup tarama uygulamasına katıldı.

 

Grup tarama uygulaması sonucunda barajın üzerinde puan alan öğrenciler aday gösterildikleri yetenek alanlarına göre bireysel değerlendirmeye tabi tutuldu.

 

Bireysel değerlendirmede; 1. sınıflar için Wechsler Nonverbal Yetenek (WNV) testi, 2. ve 3. sınıflar için Türkiye'nin ilk yerli zekâ ölçeği olan Anadolu-Sak Zekâ Ölçeği (ASİS) kullanıldı.

 

Görsel sanatlar ve müzik yetenek alanlarında bireysel değerlendirmeye alınacak öğrencileri değerlendirmek üzere ilimizde komisyonlar oluşturuldu. Bu komisyonlarda akademisyenler, güzel sanatlar lisesi öğretmenleri ve bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinden oluşturulan uzmanlar görev aldı.

 

Bu yıl, Türkiye genelinde genel zihinsel yetenek alanından 78 bin 707, görsel sanatlar yetenek alanından 40 bin 539, müzik yetenek alanından ise 15 bin 455 olmak üzere toplam 134 bin 701 öğrenci değerlendirildi.

 

Çankırı'da ise genel zihinsel yetenek alanından 163, görsel sanatlar yetenek alanından 76, müzik yetenek alanından ise 42 olmak üzere toplam 281 öğrenci değerlendirildi.

 

Bu değerlendirmenin sonucu 21 Ağustos'ta MEB resmi internet sitesinden kamuoyuna açıklanacaktır.

 

            Aday gösterme ve değerlendirme sürecinde emeği olan tüm eğitim camiasına, ailelere ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.