ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Yanıbaşımızda… Laboratuvarlarımız

Bilim Yanıbaşımızda… Laboratuvarlarımız

Çağımızın eğitim faaliyetleri kendisini teknolojiyle barışık devam ettirmek zorundadır. Eğitim ve teknolojiyi birbirinden ayrı düşünmek imkânsızdır. Bu nedenle başta gelişmiş ülkeler olmak üzere, bütün toplumlar teknolojiyi kullanarak kaliteli bir eğitimi bireylerine kazandırma çabasındadırlar.

Günümüz eğitim anlayışının temel felsefesini oluşturan yaparak yaşayarak öğrenme kavramının kendini en güzel gösterdiği yerler hiç kuşkusuz okul laboratuvarlarıdır. Öğrenciler okulda edindiği teorik bilgileri laboratuvar ortamında deneme ve uygulama fırsatı bulurlar. Öğrenciler laboratuvar çalışmaları sırasında aktif bir şekilde öğrenme ortamına katıldıkları gibi aynı zamanda bilimsel düşünme süreçlerini de öğrenirler. Ayrıca bilimsel çalışma yöntemlerini kullanmayı, analitik düşünmeyi, keşfetmeyi, üretmeyi ve farklı düşünme becerileri geliştirmeyi laboratuvar ortamında kazanırlar. Derslerde edinilen bilgilerin uygulanması, öğrenciler tarafından özümsenmesi ve hayatla ilişkilendirilmesi noktasında laboratuvarlar okullarımızda önemli bir mekân olarak karşımıza çıkmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ayrılan bütçe dâhilinde okullarımızın laboratuvar ihtiyaçları ve mevcut laboratuvarlarındaki eksiklerin giderilmesi amacıyla donatım faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Temel hedefimiz teknoloji çağının en önemli üretim merkezi olan laboratuvarların tüm okullarımızda öğrencilerimizle buluşması, her laboratuvarın günümüz teknolojisiyle uyumlu gerekli tüm donanıma sahip olması ve her öğrencinin bilimsel yöntem ve teknikleri burada denemesidir. Bunun sonucu olarak öğrencilerimizin aktif bir şekilde eğitim sürecindeki yerlerini alması, düşünen, sorgulayan, sorun çözücü ve üreten bireyler olmasıdır.

 

11-06-201811-06-201811-06-201811-06-201811-06-2018

 

 

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.