ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BİLSEM Tarafından Hazırlanan Projelerimizin 14 Tanesi Tescil Belgesi Aldı

BİLSEM Tarafından Hazırlanan Projelerimizin 14 Tanesi Tescil Belgesi Aldı

BİLSEM Tarafından Hazırlanan Projelerimizin 14 Tanesi Tescil Belgesi Aldı

Çankırı Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerimizin, Fizik öğretmeni F. Demet Coşkara yürütücülüğüyle hazırladıkları 12 tasarım ve 2 faydalı model projesi Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak tescil belgesi aldı.

Öğretmen ve öğrencilerimizin erken başvuru tarihli olan tasarım başvurularından 12 tanesinin tescil belgeleri gelmiş olup diğer başvuruların sonuçları da ilerleyen zamanda belli olacaktır. Faydalı model ve patent süreci, tasarım sürecine göre daha uzun olduğu için sonuçları daha geç belli olmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerimizin Dünya çapında yeniliği ve sanayiye uygulanabilirliği onaylanan, 2 adet faydalı model buluşları da tescil belgesi almaya hak kazanmıştır. Diğer buluşlar değerlendirme aşamasında olup sonuçları ilerleyen zamanda netlik kazanacaktır.

Öğretmen ve proje grubu öğrencilerinin, Türk Patent ve Marka Kurumuna 8 adet faydalı model, 14 adet ise tasarım başvuruları bulunmaktadır. Bir buluşa faydalı model tescili verilmeden önce, buluşun Dünya çapında benzeri ya da aynısı olup olmadığı Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırılır. Dünya çapında yeni olan ve sanayiye uygulanabilen buluşlar faydalı model verilerek korunmaktadır. Tasarımlar ise yeni ve ayırt edici niteliğe sahip olması şartıyla Sınai Mülkiyet Kanunu ile sağlanan haklar kapsamında korunurlar. Buluş sahibinin izni olmadan tescil belgesi alınan buluşun, bir başkası tarafından üretilmesi, kullanılması, satılması, ithal ve ihraç edilmesi yasaktır.

Kurum Müdürümüz Tuğrul Değirmenci konuyla ilgili olarak " Bakanlığımız 2019'dan itibaren fikri mülkiyet hakları çalışmaları kapsamında patent, faydalı model ve tasarım çalışmalarına ağırlık veriyor. Biz de kurum olarak öğrenci ve öğretmenlerimizin yoğun ve özverili çalışmalarıyla bu konuda 2021 yılında çok önemli mesafeler katettik. Kendilerini tebrik ediyorum. Amacımız çalışmalarımızı çok daha iyi noktalara çıkarmaktır." dedi.

Okul, idare, öğretmen ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ediyor, bu başarının yeni başarılara umut olmasını diliyoruz.

14-10-202114-10-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.