ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Bir Çizgi Bir Ezgi Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Bir Çizgi Bir Ezgi Projesi

İlimiz Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi müzik ve görsel sanatlar öğretmenleri tarafından gerçekleştirilen “Bir Çizgi Bir Ezgi” adlı proje ile Çankırı genelinde görev yapan müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerinin kendi branşları arasındaki iletişim ağının daha etkin hale getirilerek sanatsal bilgi ve üretimin arttırılması hedeflenmiştir.

İlimizdeki ortaöğretim kurumları içerisinde en etkin sanat eğitimi kurumu özelliği taşıyan Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilecek proje kapsamında;  il sınırları içindeki ortaokullarda okuyan ve müzik-resim alanlarına ilgi duyan ortaokul öğrencilerinin bu alanlardaki yeteneklerini sergileyebilecekleri bir etkinlikte onları bir araya getirerek, Çankırı’daki ortaokullarda görev yapan müzik ve görsel sanatlar öğretmenlerinin kendi aralarındaki mesleki iletişim ve iş birliğini artırmak, öğrencilerin sanatsal becerileri konusunda farkındalık oluşturmak, velilerin çocuklarındaki becerileri fark etmelerini ve onlara destek vermelerini sağlayarak yetenekli öğrencileri tespit etmek ve okulumuza kapasiteli ve nitelikli öğrenci kazandırmak amaçlanmaktadır.

“Bir Çizgi Bir Ezgi” projesi, Çankırı’da 11 ilçe ve sayısı on beşi bulan ortaokulda eğitim gören öğrencilerin müziksel etkinliklerini farklı bir ortamda akranlarına sergilemelerini ve onların eğitim sürecinde hem sanatsal beceri kazanmalarını hem de özgüven düzeylerinin artmasını sağlayacaktır. Bu bağlamda görsel sanatlar alanında her bir öğrencinin büyük bir resmin parçasını yapması istenecektir. Müzik etkinliğinde ise öğretmenlerle yapılacak toplantı sonrası öğrencilerin düzeylerine göre belirlenecek şarkılar çocuklara öğretilerek etkinlik günü koro halinde sergilenecektir. Çalışmanın amacı, etkinliğe katılan öğrencilerin kendi başlarına yapacakları çalışmaların bir bütünün parçası olarak anlam kazanmasıdır. Bu tür etkinlikler; sanat alanında farkındalık oluşturulması, sanatın halk ile buluşturulması,  güzel sanatlar lisesine yetenekli öğrencilerin ilgisinin arttırılması açısından önem taşımaktadır.

Birincisi 2016-2017 eğitim-öğretim yılında düzenlenen ve 2017-2018 ders yılının ikinci yarıyılında ikincisi yapılacak olan “Bir Çizgi Bir Ezgi ” projesi ile Çankırı ili Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi ev sahipliğinde “Çocuk Koroları ve Resim Şenliği” planlanmış olup bu etkinliğin ilerleyen süreçte geleneksel bir hal alması beklenmektedir.

Proje yürütücülerinden Müzik Bölümü Zümre Başkanı Şener PEHLEVAN, “Okulumuzun öğrenci sayısının artırılması için çok önem verdiğimiz bu proje sayesinde ulaşmak istediğimiz öğrencilere kısa sürede ulaşarak, okulumuzda yapılacak olan çalışma ile sanat ortamımızın bu öğrencilerle paylaşılması, birlikte oluşturacağımız dev koro ile ortak konser vermemiz, bu konseri velilerle ve sanatseverlerle buluşturmamız, okulumuzun tanıtımı ve öğrencilerin okulumuza olan ilgilerinin artacak olması bizler için önemlidir. Ayrıca ilimizde çalışan tüm müzik öğretmenlerini bir araya getirerek ortak sanat çalışması yapabilmelerini sağlaması bakımından projemiz geniş kapsamlı ve birleştirici bir projedir.” dedi.

Görsel Sanatlar Zümre Başkanı Zekeriya HARMANDA; “Okulumuzun Resim Bölümünün tanıtımı, yetenekli öğrencilerimizin keşfedilmesi, ilimiz ve ilçelerimizdeki sanata yatkınlığı olan öğrencilerimizle kaliteli ve bol eğlenceli bir zaman yaşamak ve bu öğrencilerimizi okulumuza kazandırmak için hazırlanan bir projedir. Her yıl hazırlanan projelerle hem kendi ilimizdeki hem de çevre yakın illerimizdeki öğrencilerimizi kazanmış bulunmaktayız. Bu yılki projemizde yaklaşık 60’a yakın öğrencimizi misafir edeceğiz. Onlarla alışılmışın dışında farklı bir teknik olan seramik çalışması yapılması planlanmaktadır. Toplamda 160 parçanın kullanılacağı eserde tüm öğrencilerimizle beraber hem eğlenceli hem de kaliteli bir zaman yaşanacaktır.” dedi.   

Okul Müdürü Mehtap MEYDANERİ “Çankırı’da eğitim gören ortaokul öğrencileri arasından müzik ve görsel sanatlara yeteneği olan öğrencilere yönelik okul tanıtımın yapılması, bu öğrencilerin sanat alanında yapabilecekleri kariyer planlamasının anlatılmasında okulun cazip taraflarının vurgulanması, bu alandaki yetenekli öğrencilerin mesleki yönlendirmede köprü vazifesinin üstlenilmesi, aynı zamanda okuldaki yetenekli öğrencilerin kalitesinin ve sayısının arttırılarak okulun daha da cazip hale getirilmesi amacı ile bu projenin geliştirilmesine karar verilmiştir. Uygulanmakta olan “Bir Çizgi Bir Ezgi ” projesi, Çankırı ili başta olmak üzere Türkiye genelinde öğrenci kontenjan sıkıntısı yaşayan tüm güzel sanatlar liselerinde uygulanabilecek kapsamlı ve faydalı bir proje olup her yıl tekrarlanarak geleneksel hale getirilebilecek ve geliştirilebilecek bir potansiyel barındırmaktadır.” dedi.

 

25-04-201825-04-201825-04-201825-04-201825-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.