ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Bir Dünya Değişim Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Bir Dünya Değişim Projesi

İlimiz Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyon Müdür Yardımcısı Üzeyir ÇELİK ve pansiyon nöbetçi öğretmenleri tarafından pansiyon kavramını yeniden tanımlayıp “Öğrencilerin barındığı mekân” tanımını bir kenara bırakarak yeni bir vizyonla “öğrencilerin sadece barındıkları değil; sosyal, kültürel, fiziksel gelişimlerine katkı sağlayan, kendini daha iyi ifade eden, teknolojinin çoğu zaman aldatıcı cazibesine alternatif çok kapsamlı seçenekler sunan, gerçek dostluklar kurmasına imkân sağlayan mekân”  olması üzerine bir proje hazırlanmıştır.

“Bir Dünya Değişim” projesinin temel amacı; pansiyonlarda olan/olabilecek sorunları önceden tespit etmek, öğrencilere hem sorunların çözümünde hem de her konuda rehberlik edecek öğrenci koçları olan grup öğretmenleri aracılığıyla ilk elden çözümler üretmek hedeflenmektedir.

Okulların açıldığı ilk hafta öğrencilere ve velilere yönelik uyum seminer çalışmaları kapsamında pansiyonda uygulanmakta olan kurallar, zaman çizelgesi, disiplin yönetmeliği gibi önemli konu başlıklarında bilgilendirilmeler yapılmıştır. Pansiyon bölümleri öğrencilere gezdirilmiş, öğrenciler çalışan görevliler ve nöbetçi öğretmenlerle tanıştırılmıştır. 

Çalışmaya ilk önce öğrencileri daha yakından tanımak, sorunlarını tespit etmek, beklentilerini öğrenmek amacıyla anket çalışması yapılarak başlanmıştır. Anket çalışmasında aynı zamanda öğrencilere hangi nöbetçi öğretmenle aynı grupta olmak istedikleri sorulmuştur. Sorumlu öğretmenler nöbetlerinde grubundaki öğrencileriyle görüşmeler yapıp çeşitli etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Böylece öğrenci sevdiği ve güven duyduğu öğretmenini sürekli yanında hissetmiştir. Bunun neticesi olarak pansiyonda disiplin işlemleri ciddi oranda ortadan kalkmıştır.

Ekim ayında alanında uzman olan nöbetçi öğretmenlerimiz tarafından etkili ve verimli ders çalışma yöntemleri, zamanı etkili kullanma, meslek seçimi ve kariyer planlaması, değişen üniversite sınavları hakkında seminer çalışmaları yapılmıştır. Böylelikle öğrencilerimizin akademik başarılarına ve doğru meslek seçimlerinde katkı sağlanmış olmuştur.

Her ay alanında uzman şahsiyetler öğrencilere rol model olmak üzere pansiyona davet edilerek “Pansiyona Gönül Sohbetleri” yapılmıştır.

“Akranımdan Öğreniyorum” çalışması projedeki farklı etkinliklerden birisidir. Dersi iyi anlamış öğrenciler, derse katılamayan veya yeterince kavrayamamış arkadaşlarına etüt sınıflarında grup çalışması yaparak konuyu anlatmakta, öğrenciler aynı konuyu bir de arkadaşlarından dinleme fırsatı bulmaktadırlar. Bu etkinliğin akademik başarı kadar arkadaşlık ortamına, öğrencilerin öz güven gelişimlerine, kendilerini daha iyi ifade etmelerine katkı sağlaması amaçlanmıştır.

Aralık ayında Yaran Ocağına misafir olunmuş, öğrenciler Çankırı yöresine ait yaran gecesindeki oyun ve etkinlikler sayesinde Türk-İslam kültürünün eşsiz güzelliklerine şahit olmuşlardır.

Uçurtma yapma ve uçurma etkinliği sayesinde öğrenciler kaygılarını gökyüzüne salıvererek başarı için motive olmuşlardır. Şubat ayında yapılan bilgi yarışmalarıyla bilgi dağarcıkları yoklanarak farklı okuldan arkadaşlarıyla yarıştılar. Kazananın her zaman dostluk olduğunu unutmadan arkadaşlarıyla bilgilerini değerlendirme fırsatı bulmuşlardır. Öğrencilerle yapılan şiir dinletisiyle şiir ve müzikle dolu güzel bir gece yaşanmıştır.

Nisan ayında öğrencilere kültürümüzde müziğin yeri, geleneksel Türk müziği doğaçlama metotla seçkin örnekleriyle yeniden hatırlatılmıştır. Böylelikle müzik gibi herkesin ilgi duyduğu bir sahada daha dikkatli ve seçici olmaları, kültürümüzü unutmamaları gerektiği güzel bir sahne sunumuyla hatırlatılmıştır.

Ahşap Yakma Kursu öğrenciler için farklı bir etkinlik olmuştur. Sanatı sevdirmede güzel bir deneyim olan kurs, gelecek yılların planlamasında sanatın farklı alanlarındaki kurslar için fikir oluşturmuştur.

Yıl boyu yapılan etkinlikler öğrencilerimizin de katkılarıyla “Pansiyon Duvar Gazetesi” olarak görselleştirilmiştir.

Öğrencilerin projeye ve pansiyona sahip çıkmaları, olayı benimsemeleri için üzerinde okul, proje isminin ve logosunun yer aldığı tişörtler yaptırılmıştır. Yaptırılan tişörtlerin öğrenciler üzerinde olumlu yansıması görülmüştür.

Yapılan etkinliklerde kullanılmak üzere projemize uygun bir şiir yazılarak bestelenmiştir.

Proje yürütücüsü Müdür Yardımcısı Üzeyir ÇELİK, “Projemiz okuluna, pansiyona ve iline katkıda bulunan ve tüm pansiyonlara uygulanabilecek, pansiyonda farkındalık yaratan bir çalışma olmuştur. Projenin uygulanmasında özveriyle çalışan tüm nöbetçi/belletici öğretmenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Okul müdürü Mürsel EROĞLU, “Uygulanmakta olan ‘Bir Dünya Değişim’ projesi ile öğrencilerin özgüvenleri, duyarlılıkları artmıştır. Öğrencilerin proje ile pansiyonda kendilerini daha mutlu hissettikleri, çok farklı etkinlikler düzenledikleri için pansiyonun sıkıcı bir ortamdan çıkarak öğrencilerin daha çok benimsedikleri ev ortamı haline geldiği, tüm bunların öğrenci akademik başarısını da olumlu etkilediğini gözlemlemekteyiz.” dedi.

 

 

30-04-201830-04-201830-04-201830-04-201830-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.