ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Fotoğrafın Arka Yüzü Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Fotoğrafın Arka Yüzü Projesi

İlimiz Cumhuriyet İlkokulu idareci ve öğretmenleri çevrelerindeki sorunlardan yola çıkarak “Fotoğrafın Arka Yüzü” isimli bir proje hazırlamışlardır.

“Fotoğrafın Arka Yüzü” projesinin temel amacı; okuldaki yabancı uyruklu öğrenci velilerine Türkçe okuma–yazma öğretmek ve herkesin Türkçe konuşmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca proje ile yabancı uyruklu velilerin uyum sorunlarını en aza indirmek de amaçlanmaktadır,

Yabancı uyruklu velilerle yaşanılan iletişim sıkıntısını çözmek amacıyla hazırlanan projede, velilere ilk başta Türkçe okuryazarlığı kazandırılmaya çalışılmaktadır. Proje, sadece okuma yazma etkinliğiyle sınırlı kalmamıştır. Velilerin Türk kültürünü ve ilimiz Çankırı’yı daha iyi tanımaları için gezi planlaması yapılmıştır. Okulda öğretmen ve velilerin birlikte katılacağı sinema etkinliğine yer verilmiştir. Proje kapsamında Çankırı halkının da yabancı uyruklu velilerin yaşantılarını daha iyi görmeleri ve onların sorunlarını daha iyi anlamalarında bir farkındalık oluşturmak için onların hayatlarından fotoğraflarla bir fotoğraf sergisi planlanmıştır.

Proje yürütücüsü öğretmenimiz Mustafa ATAKAN, “Projemiz okuluna, çevresine ve iline katkıda bulunan, aynı zamanda mülteci velilerin görünenin dışında göremediğimiz yaşantı ve sorunlarını anlatmaya yardımcı olacak bir çalışmadır.” dedi.

Okul müdürü Ali PALABIYIK, “Uygulanmakta olan ‘Fotoğrafın Arka Yüzü’ projesi ile hem eğitimin üçlü sacayağından biri olan veliler eğitime katılacak, hem de öğrenciler okuma yazma etkinliklerinde velilerine yardımcı olurken kendilerini geliştireceklerdir. Proje sayesinde hem biz mülteci velilerimizle iletişim kurmakta yaşadığımız sorundan kurtulup öğrencilerimize daha faydalı olacağız, hem de mülteci veli ve öğrencilerimiz Çankırı’yı ve Türk kültürünü daha iyi tanımış olacaklardır. Birgün vatanlarına döndüklerinde akıllarında ve kalplerinde bir Türkiye sevgisi bırakırsak ne mutlu bize. Projede gönüllü olarak görev alan tüm öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

26-04-201826-04-201826-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.