ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Gel Beraber Yapalım” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Gel Beraber Yapalım” Projesi

İlimiz Karatekin İlkokulu idareci ve öğretmenleri tarafından öğrencilerin daha iyi öğrenebilmesi adına öğrencinin öğretici olduğu, okulda öğrenilen bilgilerin pekiştirilmesini sağlayacak görsel, fiziksel ve bilişsel birçok etkinliği içinde barındıran “Gel Beraber Yapalım” adlı bir proje hazırlanmıştır.

“Gel Beraber Yapalım” projesi ile öğrencilerin bildiklerini çeşitli etkinliklerle akranlarına öğreterek öğrenmenin daha iyi gerçekleşmesi, öğretirken veya öğrenirken neyi, ne kadar bildiğinin farkına varması, farklı etkinlikler yaparak yeniliklere açık, özgüveni yüksek bireyler olması, yeni arkadaşlıklar edinerek sosyal yönden de gelişmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerimizin de meslektaşlarından yeni uygulamalar öğrenip eğitim öğretimde uygulanan etkinliklere yenilikler katmak amaçlanmaktadır.

Akran işbirliğine dayalı yapılandırılmış ders planları hazırlanarak öğrencilerin önce okullarındaki akranlarıyla bir araya gelmesi sağlanmıştır. Okul idaresi ve öğretmenlerimiz öğrenciler ile velilerden gelen olumlu dönütler karşısında okul sınırlarını aşarak İl Millî Eğitim Müdürlüğü katkılarıyla Cumhuriyet İlkokulu ve Mareşal Çakmak İlkokulundaki öğrencilerle Karatekin İlkokulu öğrencileri öğrenen-öğretici olarak sürekli yer değiştirmiş, ortaya yaratıcı birçok etkinlik çıkmıştır. Öğretici konumundaki öğrenciler görev ile ilgili sorumluluk almaktan, öğrenen konumundaki öğrenciler ise kendi akranlarından yeni etkinlikler öğrenmekten büyük zevk almışlardır.

Proje kapsamında yapılan bütün etkinliklerin ürünleri ve fotoğraflarından sene sonunda paydaş okullarla birlikte ortak bir sergi açılması planlanmıştır.

Proje yürütücülerinden Melek YAŞAR, “’Çocuğun dilinden çocuk anlar.’ sloganıyla çıktığımız bu yolda, bilgi aktarımının çocuklar arası etkileşimde daha kolay ve anlaşılır olduğunu gördük. Çocuklar öğretirken ve öğrenirken birlikte olmanın mutluluğuyla öğrenmeye daha açık ve istekli hale geldiler. Aynı zamanda yeni akranlarıyla tanışıp kişisel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlamış oldular. Projemizin çocuklarımıza aşılamış olduğu özgüven ile kendinden emin bireyler yetiştiriyoruz. ‘Abdal düğünden, çocuk oyundan usanmaz.’ dedik ve bütün bilgileri etkinlik haline getirdik.” dedi.

Karatekin İlkokulu Okul Müdürü Duran KABALAKOĞLU, “Projemiz öğrencilerin birbirine yardım ettikleri ve öğreterek öğrendikleri bir öğretim   yöntemidir. Öğretmenin rehberliğinde, eğitim almış yetenekli bir öğrencinin aynı sınıf   düzeyinde bulunan bir ya da birkaç öğrenciye bir kavramı ya da beceriyi öğrettikleri bir  süreçtir. Projenin uygulanmasında öğrencilerde kendisine olan güveni, konu alanına ilişkin tutum ve ilgi gibi özelliklerini de artırdığı, öğrenciler gruplarda etkileşime başladıklarında, bilgi almayı ve vermeyi öğrendikleri, yeni anlayış ve öğrenmeleri geliştirdikleri gözlemlenmiştir. İş birlikli öğrenme, öğrencilerin kendi öğrenmelerinden sorumlu olmalarını sağlamış ve onların motivasyonlarını artırmıştır. Öğrenciler başkalarının fikirlerine saygılı olmayı, hoşgörülü olmayı, tartışmayı öğrenmektedirler. Kısaca demokratik yaşama alışkanlığını kazanmaktadırlar.” dedi.

 

 

11-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-201811-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.