ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Okula Huzur Geldi” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Okula Huzur Geldi” Projesi

İlimiz Ahmet Talat Onay Anaokulu idareci ve öğretmenleri tarafından huzurevinde kalan yaşlılarla okuldaki çocukları bir araya getirmek amacıyla “Okula Huzur Geldi” adlı bir proje hazırlanmıştır.

Projenin temel amacı; yaşlılarımızın ve çocuklarımızın birlikte güzel vakit geçirmelerine fırsat tanıyacak etkinlikler uygulamaktır. Yine proje kapsamında yaşlılarımızın rutinleşen hayatlarına küçük bir renk katmak, onlara amaç edindirmek, bilgi ve deneyimlerini çocuklara aktararak onlara rol model olmak, bu sayede kendilerini değerli hissetmelerini sağlamak hedeflenmektedir.

Yaşlılar ve çocuklar arasındaki paylaşımları artırmak için her haftanın bir günü, iki yaşlımız okulda bir sınıfa davet edilecektir. Planlanan etkinlikler kapsamında çocuklara huzur evinden gelen yaşlılar tarafından masal anlatma, eskiye ait oyunlar oynama, yiyecek hazırlama, çiçek dikme, şarkı-mani söyleme, el yapımı eski oyuncaklar hazırlama gibi etkinlikler uygulanacaktır. Gün sonunda nostaljik fotoğraf çekimleri yapılarak küçük hediyeleşmelerle yaşlılarımız uğurlanacaktır.

Proje yürütücüsü Hatice NUHOĞLU, “Projemiz artık çekirdek aileye dönen ve teknolojiyle iç içe yaşanılan şu dönemde çocuklara farklı yaşantılar sunacak, yaşlılarımızın hayatımızdaki öneminin farkına varmaları, çocukların kendi bilgi ve deneyimlerinden faydalanmalarını sağlayacaktır. Yine yaşlıların kapıldıkları yalnızlık ve terk edilmişlik duygusundan uzaklaşmalarına, değerlilik hislerinin kuvvetlenmesine ortam hazırlanmış olacak, azalan sosyal yaşantılarına aktiflik katılacaktır.” dedi.

Okul müdürü Yasemin AYGÜN, “Millî değerlerimiz ve kültürümüzün taşıyıcısı olan yaşlılarımıza hak ettikleri saygı ve sevgiyi göstermek, değer vermek milletimizin en önemli töresi, vazgeçilmez geleneğidir. Bu geleneği yaşatmak ve geleceğimiz olan çocuklara aktarmak biz eğitimcilere düşmektedir. ‘Okula Huzur Geldi’ projesiyle bu görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz.” dedi.

 

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.