ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Okulum Evim, Pansiyonum Yuvam” Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar “Okulum Evim, Pansiyonum Yuvam” Projesi

İlimiz Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi idarecileri tarafından gerçekleştirilen “Okulum Evim, Pansiyonum Yuvam” projesi kapsamında yapılan çalışmalar ile Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesinde okuyan öğrenciler ile görev yapan öğretmen ve personelin okula bağlılığını ve özenini artırmak, kendilerini evlerinde hissettirmek ve bu bağlamda okula karşı sorumluluklarını ve koruyuculuklarını artırırken aynı zamanda sanat ile uğraşan bireyler olarak da doğaya, doğada yaşayan canlılara da saygılarını artırmak ve yaratılan her şeyi sevmeyi öğretme amacı güdülmüştür.

Günümüz dünyası, insanın doğayı hor kullanmasının ağır sonuçlarını yaşıyor. Doğa da intikamını bizlerden acı bir biçimde alıyor. Erozyon,  hava kirliliği, sağlıksız koşullarda üretilmiş sebze ve meyveler hayatı tehdit ediyor ve insanların hastalanmasına neden oluyor. Proje, pansiyonlu ve oldukça geniş bir bahçesi bulunan Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesinde öğrencilerin eğitim–öğretim saatleri dışında kalan zamanlarını değerlendirebilecekleri faaliyet alanı oluşturmak ve onları zararlı alışkanlıklardan uzak tutarak üretken, sevecen, doğa sevgisiyle dolu bireyler olarak yetiştirmek isteğinden doğmuştur.

Okulda eğitim gören tüm öğrencilerin evlerindeki sıcaklığı yaşamaları, pansiyondaki öğrencilerin ise ev özlemlerini azaltıp kendilerini yuvalarında hissetmelerini sağlamak çalışmamızın psikolojik temelini oluşturmaktadır.

Oluşturulan çalışma alanlarında eğitim ve öğretim saatleri dışında öğrencilerimizin ilgisini çekecek çeşitli cinsteki kümes hayvanlarının yanında, ağaç dikme ve yaparak-yaşayarak öğrenecekleri hobi bahçeleri de bulunmaktadır.

Ayrıca öğrencilerimizi zararlı alışkanlıklardan koruyup, uzaklaştırırken onları doğal ve sağlıklı yaşama yönlendirip üretim kültürünü ve verimliliği yaşam tarzı haline getirmelerini sağlamak, boş zamanlarını doğru biçimde doldurmak da projeden beklediğimiz sonuçlardandır.

Proje yürütücülerinden Pansiyon Müdür Yardımcısı Fuat AKBAŞ; “Okulum Evim, Pansiyonum Yuvam projesi özellikle pansiyonumuzda yatılı olarak kalan öğrencilerimizin ders dışı vakitleri ile hafta sonlarını kaliteli geçirmeleri, doğayı ve hayvanları sevmeleri, korumaları ve buradan hareketle gelecekte sorumlu, sorunsuz bir birey olarak yetişmeleri açısından önemli bir projedir.” dedi.

Okul Müdürü Mehtap MEYDANERİ “Okulumuzda 2017-2018 eğitim-öğretim yılı itibarıyla yürütülmeye başlanan “Okulum Evim, Pansiyonum Yuvam” projesi, öğrencilerimizin hayvanlarla, doğayla güçlü bağlar kurmalarına yardımcı olmak, pansiyonda yuva sıcaklığını hissettirirken emeğin önemini vurgulamak, özgüven duygusunu geliştirirken sorumluluk alma, üretme, beraberce çalışıp başarma, okul personeli, öğretmen ve öğrencilerin birlikte etkinlik yapabilecekleri, psikolojik rahatlamayı sağlayacak ortam, alan ve zaman yaratma ihtiyacından doğmuştur. Öğrencilerimize doğal alanlar oluşturarak zararlı alışkanlıklardan korumayı ve uzaklaştırmayı amaçladığımız bu proje ile sorumluluğunu bilen sevgi dolu ve vicdanlı bireyler yetiştirerek topluma hizmet etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

 

24-04-201824-04-201824-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.