ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Tadından Yenmez Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Tadından Yenmez Projesi

Korgun Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Nurdane ESEN İNAN´ın 3 yıldır üzerinde çalışarak geliştirdiği, kendisinin de PİRSEM Tekniği (Puding ile Resimde Sebze Meyveler) adını vererek yaptığı çalışmalar, projelendirilerek “Tadından Yenmez” ismiyle okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanmaya başlanmıştır.

Proje ile okul öncesi dönemdeki çocukların sağlıklarını olumsuz etkilerden koruyarak, boyama yaparak el-göz koordinasyonlarının geliştirilmesi, ince motor becerilerinin, yaratıcı ve farklı düşünme becerilerinin artırılması, çocukların görsel ve duyuşsal gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Projede kullanılan teknik ile farklı zeminlerde çeşitli sanat etkinlikleri (parmak boyası, şeker boya, suluboya, kazıma, baskı çeşitleri, püskürtme, damlatma, akıtma, üfleme, serpme, yayarak çalışma, kalıp çıkarma (şablon), serbest resim çalışması gibi) yapılmıştır.

Proje yürütücüsü Öğretmen Nurdane ESEN İNAN “3 yaşından küçük çocukların resim yaparken kullandıkları boyalar, sağlık açısından önem taşımaktadır. Boyaların üzerinde “3 yaşından küçük çocukların kullanması zararlıdır.” ibaresi yer almaktadır. Bu nedenle çocuklar kontrol altında boyama yapmaktadırlar. Çocukların hem gelişimlerini destekleyecek hem de 3 yaş altı çocuklarında boyama yapabilmeleri için en zararsız madde seçimi arayışına girilmiştir. Tarafımca yapılan çalışmalar sonucunda puding içine kimyasal maddeler karıştırmadan belli oranlarda gıdalar eklenerek boyalar yapılmıştır. Pudingden boya yapımı okul öncesi öğretmenlerine tanıtılmış, anaokulu ve anasınıflarında müzik eşliğinde sanatsal çalışmalar yapılmıştır.” dedi.

Okul Müdürü Resul KARDAŞ, “Tadından Yenmez” projesi ile anaokulu çocuklarının büyük bir keyifle boya yaptıklarını, farklı zemine farklı bir boya ile çalışmadan dolayı yaratıcı ve farklı düşünme becerilerinin desteklendiğini; önümüzdeki süreçte bu projenin okullarımızda görsel sanatlar dersinde uygulanabileceğini ifade etti.

 

 18-04-201818-04-201818-04-201818-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.