ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Topraktan Menemene Projesi

Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Topraktan Menemene Projesi

İlimiz Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ilimizde daha çok bilinen adıyla Ziraat Okulu ya da Tarım Meslek Lisesi, idareci ve öğretmenleri tarafından özel eğitim öğrencilerine yönelik “Tohumdan Menemene” adlı bir proje hazırlanmıştır.

“Tohumdan Menemene” projesinin amaçları; engelli öğrencilerimizle okullarda bulunan öğrencileri bir araya getirip kaynaştırmak, aynı zamanda da özel eğitim öğrencilerimizin doğa ile buluşmasını sağlayarak rahatlamalarına vesile olmaktır. Bunlarla birlikte en önemli hedeflerinden biri de hepimizin birer engelli adayı olduğu bilincini uyandırarak öğrencilerin çevrelerindeki engelli bireylere karşı daha duyarlı ve hassas olmalarını sağlamaktır.

Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çankırı ilini Kastamonu’ya bağlayan yol üzerinde çok güzel doğası olan bir okuldur. Projeyi beraber yürüttükleri Şehit Ömer Faruk Biçer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinin ihtiyacı olan doğa ve imkânları içinde barındırmaktadır. Proje kapsamında İl Millî Eğitim Müdürlüğü çalışanları, okul idarecileri, gönüllü öğretmen ve öğrencilerle birlikte toprak hazırlığı, tohum ekimi, fideleme çalışmaları, sulama gibi tarımsal faaliyetler, hayvan bakımı ve beslemesi yapılarak hem eğlenceli hem de çocuklarımızı geleceğe hazırlayan güzel aktiviteler yapılmaktadır.

Kendi yaş grubu arkadaşları ile vakit geçiren çocukların aktiviteler sonunda mutlu bir şekilde okuldan ayrıldıkları, arkadaş ve öğretmenlerini de okullarını ziyarete çağırdıkları görülmüştür. Bunun yanı sıra tarım meslek lisesi öğrencilerinin de yapılan çalışmalardan mutlu oldukları ve kendilerini daha iyi hissettikleri gözlenmiştir.

Proje yürütücüsü Öğretmen Süleyman KOCAASLAN, “Projemizin amacı, engellileri evlerinden, dört duvar arasından çıkarmak, sosyal hayatın aktif birer unsuru haline getirmek ve engelsiz bireylerin engelli bakış açısına yeni bir bakış açısı kazandırmaktır. Yapılan bu projenin sürdürülebilir bir proje olduğuna, uygulamanın ilimiz genelinde ve yurt genelinde örnek oluşturacağına inanıyorum.” dedi.

Okul müdürü Abdullah CENGİZ, “Bu projenin bütün öğrenciler üzerinde olumlu gelişmelere vesile olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda yapılan bu proje, bir sosyal sorumluluk projesi olarak da dikkat çekmektedir. Özel eğitim öğrencileri ile birlikte böyle bir projeye imza atmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz.” dedi.

 

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.