ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi

Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi

            Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü ile Çankırı İl Müftülüğü arasında imzalanan ve Çankırı Valiliği tarafından uygun görülen “Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi” öğrenci başvuruları başlamıştır.

            İlimizde ilk defa geçen yıl uygulamaya başlanılan ve başarılı bir şekilde ilerleyen proje, bu yıl da devam etmektedir.  Proje ile ilkokul 4. sınıftan mezun olacak öğrenciler, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde hem ortaokul eğitimi hem de hafızlık eğitimini beraber alabileceklerdir. İlkokul 4. sınıf öğrencileri arasından seçilerek projeye alınan öğrenciler öğleye kadar hafızlık eğitimlerini Çankırı İl Müftülüğü’ne bağlı Cemalettin Ferruh Kur’an Kursu’nda ve Çavuşoğlu Kız Kur’an Kursu’nda alacaklardır. Öğle sonrasında ise Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitimlerine devam edeceklerdir. Böylece öğrenci hem hafızlığını tamamlayabilecek hem de akademik eğitimden, okul ortamından ve sosyal çevreden uzak kalmadan, sene kaybına uğramadan eğitim ve öğretimine devam edebilecektir.

            Bu proje ile şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı değerlerden ödün vermeden yaşayan; inandığı değerleri savunan, değerlerin içselleştirilmesinde Kur’an ayetlerinin anlamından ve hafızlık eğitiminin kazanımlarından yararlanan, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

            Projeye son başvuru tarihi 5 Nisan 2019 tarihi olup; müracaatlar ilkokul müdürlüklerine yapılacaktır. 14 Nisan 2019 Pazar günü saat 10.00’da Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu’nda seviye belirleme sınavı yapılacaktır. Seviye belirleme sınavında sıralamaya giren ilk 50 kız ve ilk 50 erkek öğrenci 05 Mayıs 2019 Pazar günü saat 10.00’da Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu’nda sözlü sınava katılmaya hak kazanacaktır. Haziran ayında başlayacak Yaz Kur’an Kursuna 32 kız ve 32 erkek öğrenci ile başlanacaktır. Yaz Kur’an Kursu sonunda başarılı olan 24 kız ve 24 erkek öğrenci projeye kesin kayıt yaptıracaktır.

            Projede 5. sınıfta öğleye kadar hafızlık çalışması Kur’an kursunda yapılacaktır. Öğle sonrasında ise Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitime devam edilecektir. 6. sınıfta okula 1 yıl ara verilecek olup, hafızlık eğitimine Kur’an kursunda devam edilecektir. 6. sınıf yaz tatilinde hafızlık eğitiminin tamamlanması öngörülmekte olup; 7. sınıfta öğleye kadar hafızlık pekiştirmesi Kur’an kursunda yapılacaktır. Öğle sonrasında Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulunda akademik eğitime devam edecektir. 8. Sınıfta ise okuldaki akademik eğitime devam edilecek ve liseye geçiş sınavlarına hazırlık kursları açılacaktır.

 

            Çankırı Hacı Murad-ı Veli İmam Hatip Ortaokulu tarafından yürütülen “Örgün Eğitimle Birlikte Hafız Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi”nin ilimize, ailelerimize ve çocuklarımıza hayırlar getirmesini temenni ederiz.

08-03-201908-03-201908-03-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.