ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı, LGS'de Yükselmeye Devam Ediyor

Çankırı, LGS'de Yükselmeye Devam Ediyor

2020 LGS'ye ilimiz genelinde 8. sınıftan mezun olan 2774 öğrenciden 2596'sı katılmış olup katılım oranı %93'tür. LGS'ye katılan öğrencilerimizin alt testlerdeki performanslarını değerlendirmek için LGS sonuç karneleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezimiz tarafından incelenmiştir. İlimiz 2020 LGS'de İngilizce dışında Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Türkiye net ortalamasının üstünde yer almaktadır.

Türkiye geneli %1'lik dilim içine girmeyi başaran öğrenci sayımız ise geçen yıl 13 iken bu yıl 32'ye yükselmiştir. 2020 LGS'de %1'lik dilime girmeyi başaran öğrenci sayımız %146; %10'luk dilime girmeyi başaran öğrenci sayımız ise %28 artış göstermiştir.

Bakanlığımız, LGS Türkiye raporunda iller arasında sıralama yapmamayı etik olarak  uygun görmüştür. İlimiz LGS verileri analiz edilirken de aynı etik duyarlılıkla hareket edilmiş ve okullarımız herhangi bir karşılaştırmaya tabi tutulmaksızın her okulumuzun sonuçları kendi iç dinamiklerine göre değerlendirilmiştir.

           Bu yıl pandemi sürecinden dolayı okullarımızda tercih danışmanlığı hizmeti verilemeyeceği için bu hizmet EBA üzerinden yürütülecektir. İnternete erişim imkânı olmayan ailelerimiz Çankırı Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünden telefonla tercih danışmanlığı hizmeti alabileceklerdir.

             İlimizde Sınavla Öğrenci Alan Liselerimizin Kontenjanları Şu Şekildedir:

·         Çankırı 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi; 170 öğrenci

·         Çankırı Hacı Murad-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi; 90 öğrenci

·         Çankırı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; 60 öğrenci

·         Çankırı Şehit Mehmet Ata Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; 30 öğrenci

·         Çankırı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Fen Lisesi; 120 Öğrenci

·         Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi; 90 öğrenci

 

            Unutulmamalıdır ki insan, hayat yolculuğunda farklı yollardan yürüyecek pek çok dönemeçten geçecektir. Akademik başarıyı ölçen, öğrencilere yeni okulların kapılarını açan LGS  bu yolcuktaki pek çok dönemeçten sadece biridir ve hayat çaba gösterenlere fırsatlar sunmaya devam edecektir. Sınav sonuçları ne olursa olsun her bir öğrencimiz ayrı ayrı kıymetlidir.

Veri analizleri sonucunda ilimizin LGS başarısının yıldan yıla yükselişinin 2020 LGS'de de sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu başarıya özverili çalışmalarıyla katkıda bulunan bütün okul idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize teşekkür ederiz.

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.