ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Lisesi Yârenleri Ocak Yaktılar

Çankırı  Lisesi Yârenleri  Ocak Yaktılar

             İlimiz Çankırı Lisesi öğrencileri tarafından 9 Mayıs 2024 Perşembe günü Yâran evinde, Yâran gecesi programı düzenlendi. Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Cesur, Yeşilay başkanı İsmail Özcan, Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahir Türkoğlu ile okul müdürleri ve Oğuz Boyları Yâren Derneği Başkanı Ali Deneci'nin de katıldığı program misafirlerin selamlaşarak yaran odasına girmesi ile başladı.

Program okul müdürü Ahmet Yolcu'nun  açılış konuşması ile devam etti. Okul müdürü Ahmet Yolcu yâran hakkında bilgilendirmeler yaptı. Yâran geleneğinin Çankırı'nın geleneksel kültürünün en önemli simgesi olduğunu belirterek, yârenin eğlence, dinlenme, yardımlaşma, eğitim, toplumsal dayanışma, Güzel Sanatlar, musiki, edebiyat gibi yönleriyle gerçek bir kültürel ögeler birleşimi olduğunu söyledi. Yâran sohbetlerinin geçmişte bir terbiye ve edep ocağı olarak vazife gördüğünü, anne ve babaların erkek çocuklarını terbiye edilmeleri edep ve erkan öğrenmelerini sağlamak için yâran sohbetlerine gönderdiklerini, bu anlayışın "Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi ; oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi" veciz sözde  özetlendiğini söyledi. Okul müdürü Yolcu konuşmasında, emekleri nedeniyle usta öğretici Kadriye Bayraktar ve sazende Mehmet Bayraktar 'a teşekkür etti.

            Program, akşam havasını yarenlerin birlikte söylemesi ile başladı. Geleneksel oyunlarımız ve kahvelerin içilmesi, orta oyunları, özlü sözlerin söylenmesi gibi güzel faaliyetlerle devam etti. Programın sonunda Başağa Ali Deneci, yâran kültürü hakkında katılımcılara bilgi verdi.      

14-05-202414-05-202414-05-202414-05-202414-05-2024

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.