ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Lisesinde “Telefonum Evde, Aklım Dersimde” Projesi Uygulanıyor

Çankırı Lisesinde “Telefonum Evde, Aklım Dersimde” Projesi Uygulanıyor

Çankırı Lisesi’nde Öğretmenler Kurulu ve Okul Aile Birliğinin birlikte aldığı karar doğrultusunda 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. Döneminden itibaren okulda telefon kullanımı ile ilgili kurallar belirlendi ve kurallar hakkında veli ve öğrenciler bilgilendirildi.

Teknolojik gelişmelerin ürünü olan elektronik aletler insanlara hizmet etmek için vardır. Eğer bu aletler insana zarar vermeye başlar, adeta bir zaman katili gibi insanı esir alırsa bu duruma karşı önlemin bir eğitim kurumu olarak Müdürlüğümüzce alınması bir mecburiyet haline gelir. Amacımız; daha sağlıklı, huzurlu, başarılı ve kaliteli bir eğitim ortamı oluşturmaktır,  öğrencilerin okulda bulundukları zamanı gereği gibi kullanabilmek ve kullandırabilmektir.

Bir eğitim kurumu olarak yasaklamaktan ziyade bilişim araçlarını kullanma alışkanlığı kazandırmayı isteriz. En çok kullanılan ve sorun teşkil eden cep telefonu taşımak olmazsa olmaz bir durum değildir. Cep telefonu taşınmazsa da öğrenciler gerekli hallerde okul olanakları ile yakınlarına ulaşabilirler ve yakınları da onlara ulaşabilir. Cep telefonlarının çocuk ve gençlerde kullanımının sınırlanması öncelikle bir sağlık önerisidir. Ayrıca zaman yönetimi ve okul başarısı gibi hususlarda önemlidir. Hiç bir eşya (telefon, saç, küpe, ayakkabı vs) öğrenciyi kişi olarak daha değerli yapmaz. Ancak olumlu ve gelişime açık bir kişilik insanı daha değerli yapar.

Bu bilinç ile telefon kullanımı konusunda alınan karar ile öğrenciler artık okulda bulundukları süre boyunca cep telefonlarını yanlarında bulunduramayacaklar.

Uygulama ile; okula çeşitli nedenlerden dolayı telefon getirmek durumunda olan öğrencilerin velilerinden dilekçe alınarak öğrencilere içerisinde telefonunun bulundurulacağı özel kilitli dolap tahsis ediliyor. Okula gelen öğrenciler derse başlamadan önce koridorlarında bulunan dolaplara telefonlarını bırakarak derslere giriyorlar. Teneffüsler dahil öğrenciler cep telefonunu alamıyor. İhtiyaç halinde okul idaresi ve öğretmenler aracılığı ile ailelerine ulaşımları sağlanıyor. Okul İdare ve öğretmenleri, velilerin desteğiyle öğrencilerin okulda bulundukları süre boyunca cep telefonlarının kullanılmaması hususunda kararlılık gösteriyor.

Okul Müdürü Güngör ÇALIŞKAN “ 2017-2018 öğretim yılı ikinci dönem başında Okul Aile birliğinin desteği ve Öğretmenler Kurulu kararıyla “Telefonum Evde, Aklım Dersimde ” projesini başlattık. Artık; Okula telefon getirmek zorunda olduğunu beyan eden velinin yazılı müracaatı alınarak öğrencinin okula cep telefonu ile getirmesine müsaade ediliyor. Ancak getirilen telefonların ders, kurs, etüt süresince ve teneffüslerde kapalı ve okul idaresinin tahsis edeceği dolaplarda bulundurulması gerekiyor. Ders, kurs, etüt süresince ve teneffüslerde kapalı dahi olsa cep telefonu yanında olan öğrencilerin cep telefonları tutanak ile öğrenciden alınıyor ve alınan cep telefonu yine bir tutanak ile sadece ve sadece öğrencinin velisine teslim ediliyor. Aksi durum sergileyen öğrencilere okul kurallarına uymama davranışından disiplin cezası verilmesi kararı var. Bütün bu kararlar alınırken velilerimizin öğrencilerimize ulaşmaları için idaremize ve okula ait telefon numaraları kendilerine bildirilmiş durumda.

Gözlemlerimiz ve geri dönütlere göre bu kural konulmadan önce okula cep telefonu getiren öğrenci oranı % 95 iken şu anda bu oran % 20’lere gerilemiş durumda. Öğrenciler derslerde ve teneffüslerde günümüzün zaman katili cep telefonunu evde bırakarak teneffüslerde cep telefonlarında oyalanmak yerine kütüphanede, bahçede, kantinde arkadaşları ile vakit geçiriyorlar. Birbirleri ile yüz yüze iletişim kuruyorlar. Bize göre bu uygulamanın tüm okul seviyelerinde yapılması, bilinçli kullanımı arttırırken buna bağlı olarak daha mutlu, sağlıklı ve başarılı bir geleceği de beraberinde getirecektir.

Bu projenin uygulanmasında emeği geçen Okul Aile Birliğine, idareci ve öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

05-04-201805-04-201805-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.