ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı Lisesinden “Vefa Projesi”

Çankırı Lisesinden  “Vefa  Projesi”

Çankırı Lisesi Öğretmenler Kurulunda alınan karar ile okula yeni başlayan öğrencilerin mezun oldukları daha önceki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerine teşekkür mahiyetinde ziyarette bulunularak belge verilmesi kararlaştırıldı.

Proje ekibi adına açıklama yapan Okul Müdürü Güngör ÇALIŞKAN:

“Bilindiği üzere toplumsal değer; toplum içinde oluşan, kabul gören, düşünce, duygu ve kuralların uygulama biçimlerini gösteren ölçütlerdir. Toplumların örf, adet ve geleneklerine, inançlarına dayanır. Toplum içinde doğruyu ve yararlıyı belirler. Saygıdan hoşgörüye, sevgiden dürüstlüğe, sadakatten kardeşliğe, dayanışmadan kıymet bilmeye yurt severlikten vefaya kadar bizim de değerlerimiz var. Biz biliyoruz ki bu değerler toplumları ayakta tutan hamurun mayasıdır. Bu değerlerimizin ne kadarını yaşıyoruz? Ne kadarını bizden sonra gelecek nesillere aktarabiliyoruz? Ne derece sahip çıkıyoruz? Kampanyalar yapıp okul koridorlarına “hoşgörü katı” , “sevgi-saygı katı” yazıyoruz. Ama o kattaki sınıftan çıkan öğrenciler birbirlerini eziyor, itiyor. Birbirlerine nefretle bakıp küfürler savurabiliyor, kavga edebiliyorlar. Nerde kaldı hoşgörü, nerde kaldı sevgi-saygı? Kültürel değerlere sahip çıkmak ancak onları yaşayarak ve yaşatarak olur. Tüm toplumun buna sahip çıkması ve çıkmaya devam etmesi ile mümkündür. Zaman içinde kaybettiğimiz bu değerler bizi biz yapan o mayanın bozulmasına, toplum olarak yozlaşmaya, başkalaşım geçirmemize ve eskiden hep övündüğümüz birlikte yaşama davranışımıza zarar verdi. Artık “ben” kavramı, kişisel egolar ön plana çıkıp hayat tarzı oldu.

Hayatımızın vazgeçilmez değerleri sıradanlaşmaya başladı. Bu değerlerin en önemlilerinden biri de geleceği inşa eden öğretmenlerdir. Onlar ki öğrencilerimizin tabiri ile: “İlham Kaynaklarıdır.”, “Geleceğe dokunan eldir.”, “Hayata ve geleceğe yön verendir.”  

“Bir öğrencinin en büyük şansı iyi bir öğretmene rastlamaktır.” diyen öğrencilerimiz ile onların hayatlarına yön veren öğretmenleri bir araya getirmek için “vefa” projesini başlattık. Bu proje doğrultusunda öğrencilerimizin gelişimine akademik, sportif veya kültürel yönden özel katkı yapan; bilgi, beceri ve emekleri ile fedakârca çalışan öğretmenleri tespit ederek, onlara ziyarette bulunarak hatırlandıklarını ve unutulmayacaklarını göstermek istedik.

Bu amaçla ilk olarak 2017-2018 öğretim yılında okulumuza kayıt yaptıran lise birinci sınıf öğrencilerimizden 1.dönem sonunda Takdir belgesi alarak akademik olarak diğer öğrencilerden bir adım önde olan öğrenciler ile katıldığı ulusal sportif ve kültürel yarışmalarda Türkiye Finaline kalan öğrencilerimize yapmış olduğu çalışmalarla onların hayatında olumlu ve anlamlı değişikliklere neden olan öğretmenlerin kim olduğu soruldu. Çankırı merkez ve ilçelerinden olmak üzere 10 okuldan 18 öğretmen tespit edildi. Devamında, belirlenen öğretmenlere verilmek üzere öğrencilerimiz ile birlikte hazırlanan bir TEŞEKKÜR belgesi ile ziyaretlerimiz başlatıldı.”

Bu kapsamda ilk ziyaret 9-B sınıfı öğrencilerinden Ömer DÖNMEZ’in hayatına dokunduğunu belirttiği ilimiz Mehmetçik Ortaokulunda görev yapan Matematik Öğretmeni Şükriye Fatma ÇÖLGEÇEN’e gerçekleştirildi.  Çankırı Lisesinde okuyan ve Mehmetçik Ortaokulundan mezun olan bir kısım öğrenci ile yapılan ziyarette duygusal anlar yaşanırken öğretmen ve öğrencilerin mutluluk, özlem ve gurur dolu bakışları görüldü. Başta Şükriye Fatma ÇÖLGEÇEN olmak üzere tüm öğretmenler böyle bir çalışma yaparak kendilerine değer verildiğini hissettirdikleri için proje ekibine teşekkür ettiler.

 

18-04-201818-04-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.