ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı TOBB Fen Lisesi TÜBİTAK'ta Türkiye 3.'sü Oldu

Çankırı TOBB Fen Lisesi TÜBİTAK'ta Türkiye 3.'sü Oldu

Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlendi.

Bu yıl yarışmaya 2.615 farklı okuldan 11.251 kız ve 7.858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19.109 öğrencinin hazırladığı 14.010 proje başvurusu alındı. Yarışmaya İlimizi temsilen Çankırı TOBB Fen Lisesi katılım sağladı.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda okulumuz öğrencilerimizden Hüseyin Batuhan Yeniköse, Can Pusat Dinçer ve Pusat Karaman'ın "Teknoloji Tasarım" dalındaki "Tip-1 Solunum Rahatsızlıkları Olan Hastalar Tarafından Kullanılan Oksijen Konsantratörlerinin Kandaki Oksijen Seviyesine Göre Otonomlaştırılması" projesi Türkiye Üçüncülüğüne layık görüldü. Öğrencilerimize okulumuz Fizik Öğretmeni Oktay BARUT danışmanlık yaptı.

 

 

Öğrencilerimiz Batuhan Yeniköse, Pusat KARAMAN ve Can Pusat DİNÇER, elde edilen başarı hakkında, "Türkiye'de derece alarak Çankırı'da bir ilk yaşatmak çok gurur verici bir durum. Yaptığımız projenin kullanıma geçmesi ve insanların hayatına kolaylık sağlamasını umuyoruz. Başta Oktay hocam olmak üzere bizlere desteklerini esirgemeyen tüm hocalarımıza teşekkür ederiz." dedi.

 

Projede öğrencilerimize yol gösteren öğretmenimiz Oktay BARUT, "TÜBİTAK proje başvuru rapor hazırlanması sonrasında bölge finalleri ve bölge birinciliği en son Türkiye Finalleri ve gelen üçüncülük... Kendi adıma okulumuz adına Çankırı adına çok mutluyum. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Okul İdaremize İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum." dedi.

 

            Okul müdürümüz Doğan YILDIZ ise  söz konusu başarının okulumuz için bir motivasyon kaynağı olacağını ve önümüzdeki yıllarda da her kulvarda okulumuzu ve Çankırı'yı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceklerini ifade etti.

 

Çankırı'ya ve okulumuza bir ilki yaşatan öğretmenimiz ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

09-06-202109-06-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.