ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çankırı'da Zekâ Oyunları Yaygınlaşıyor

Çankırı'da Zekâ Oyunları Yaygınlaşıyor

Büyük bir hızla değişen dünyada, öğrenme ve öğretme yöntemlerinde de yenilikler yaşamın bir parçası haline geliyor. Öğrenmeyi eğlenceli hale getirerek kolaylaştıran ve zihni açarak zekâ gelişimine katkıda bulunan oyunlar, eğitim faaliyetlerinde daha yaygın şekilde kullanılmaya başlıyor. Akıl yürütme, hızlı ve pratik düşünme, problem çözme gibi becerileri geliştiren zekâ oyunlarının bu kadar ilgi çekici olmasının nedeni, her yaş grubuna hitap ediyor olması ve sürekli değişen türleri ile zorluk seviyelerinin bulunmasıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokullarda seçmeli ders olarak müfredata alınan zekâ oyunları, diğer eğitim kademeleri ve yetişkinler için halk eğitimi merkezleri aracılığıyla kurs şeklinde açılabiliyor.

İlimizde başta öğretmen eğitimleri olmak üzere öğrencilere yönelik zekâ oyunları kursları yürütülüyor. Aynı zamanda bu oyunlar, eğitimleri alan öğretmenlerimiz tarafından okullarımızda müfredatla uyumlu şekilde derslerin içinde de kullanılıyor.

Her hafta mesaisine okulları ziyaret ederek başlayan Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, Şehit Hilmi Bıyıklı İlkokulunu ziyareti esnasında okulda bulunan zekâ oyunları sınıfını İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK ile birlikte inceledi. Zekâ oyunları üzerine öğrencilerle sohbet eden Sayın Valimiz, zekâ oyunları eğiticisi öğretmen Hüseyin Sügün'den eğitim öğretimde bu oyunların kullanımı hakkında bilgi aldı. Ayrıca çocukların teklifini de geri çevirmeyerek, bir zekâ oyununu çocuklarla beraber oynadı. Zekâ oyunları konusunda Sayın Valimiz Abdullah AYAZ, inceleme ve ziyaretleri esnasında karşılaştığı çocuklara zekâ oyunları hediye ediyor.

İlimizdeki zekâ oyunlarının okullarımızda yaygınlaştırılmasında büyük katkı sağlayan il koordinatörü Hüseyin Sügün'e ve Halk Eğitim Merkezimiz tarafından açılan kursta zekâ oyunları konusunda kurs veren Taner Kılıç öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.

31-12-202131-12-202131-12-202131-12-202131-12-202131-12-202131-12-202131-12-2021

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.