ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çerkeş İmam Hatip Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

Çerkeş İmam Hatip Ortaokulu TÜBİTAK Sergisi Açıldı

  Çerkeş İmam Hatip Ortaokulu tarafından hazırlanan, İsmail DURSUN tarafından proje yürütücülüğü yapılan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı gerçekleştirildi. 7 araştırma, 5 tasarım projesi 24 öğrenci tarafından 5 danışman öğretmen rehberliğinde hazırlanarak sergilendi. Sergi açılışı Çerkeş İlçe Kaymakamı Sayın Kemal Sefa GÖKMENOĞLU, Çerkeş Belediye Başkanı Hasan SOPACI, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem ÇİLTAŞ, İlçe Emniyet Amiri Soner AYDOĞAN, Şube Müdürü Abdullah GÜRCAN ,İl Milli Eğitim ARGE temsilcileri, okul kurum ve müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşti.

 

PORTAKAL KABUĞUYLA CANLAN PROJESİ

 

Portakal kabuğunun 100 gramında 25 gr karbonhidrat, 11 gr lif, 1.5 gr protein ve 1 gr portakal yağı bulunur. 100 gr portakal kabuğu yaklaşık 100 kaloridir, A, B ve C vitaminlerinden, demir, kalsiyum, çinko, bakır, magnezyum minerallerinden ve tangeritin, nobiletin ve d-limonen gibi fitokimyasal maddelerden çok zengindir. Portakal kabukları azot bakımından oldukça zengindir. Portakal kabukları toprağı daha verimli hale getirerek sebze ve meyvelerin daha sağlıklı büyümesini sağlar. Doğal mineralli sularda mineraller; kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, florür, iyodür, klorür, bikarbonat, sülfat bulunur. Bu mineral ve maddeler birleştiğinde bitki gelişiminde nasıl bir faydası olduğunu gözlemlemek istedik. Portakal kabuğunu gübre, mineralli maden suyunu sulamada kullanılan bitki ile normal içme suyu ile sulanan bitkinin gelişimi arasındaki farkı gözlemledik.4 ayrı bitkiyi 10 hafta boyunca takip ettik. Sonuçta portakal kabuğuyla ve mineralli suyla beslenen  bitki diğerlerinden daha hızlı büyüdü.

 

Proje yürütücüsü İsmail DURSUN ‘’Gerçekleştirdiğimiz fuara öğrencilerin ilgisi yoğun olmuştur. Öğrenciler bilimsel süreçlerle dolu bir hazırlık süreci geçirmiştir. Hepsinden daha önemlisi ise çocukların bilime karşı tutumlarının olumlu yönde etkilenmesidir. Yaptığı işten zevk alan bireyler her zaman daha başarılı olacaktır. Projelerimizi oluştururken emekleri geçen okul idaremize, öğretmen arkadaşlarımıza, öğrencilerimize teşekkür ediyorum’’dedi.

 Projelerin gerçekleşmesinde emeği geçen öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz.

 

 

02-04-201902-04-201902-04-201902-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.