ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çerkeş'te Eğitim Gören Öğrencilerimiz Çanakkale'de

Çerkeş'te Eğitim Gören Öğrencilerimiz Çanakkale'de

Çerkeş'te eğitim gören 250 lise öğrencisi Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı'nın desteği ile Çanakkale'de tarihi günde ve tarihi mekanda Çanakkale Zaferinin 108 Yılında Gelibolu yarımadasında bulundular.

            Çerkeş Anadolu Lisesi ve Çerkeş 19 Mayıs Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü" nedeniyle tarihimizin en önemli süreçlerinin yaşandığı Çanakkale'yi ziyaret etti.

            Çanakkale'nin tarihsel önemi, savaş dönemleri ve yaşanan mücadele yılları hakkında 19 Mayıs Çok Programlı Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Ali İhsan Özbek'ten bilgi alan öğrenciler, düzenlenen geziden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

            Çerkeş Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenen gezi ile ilgili Çerkeş Belediye Başkanı Hasan Sopacı, "Geçmişimizi, tarih şuurumuzu, tarih bilincimizin ve vatan sevgimizin oluşması, vatan evladının bir dakika sonra öleceğini bile bile o siperlerde nasıl çarpıştığının yerinde görülmesi bakımından oldukça önemli bir gezi. Metrekareye binlerce merminin düştüğü bir yeri gidip göreceksiniz. Bir devrin battığı, vatan kalbinin attığı yeri göreceksiniz. Gençlerimizi göndererek, bu tarihi olayı manevi olarak yeniden yaşatmayı görev kabul ediyoruz. Sevgili öğrenciler sizlere düşen görev ise şanlı tarihimize şahit olmak ve  geleceğinizi de ona göre planlamaktır. Oralardan istifade etmenizi, orada verilen mücadeleleri ve bu toprakların bizlere nasıl emanet edildiğini yaşayarak görmenizi istiyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun" dedi.

Belediye Başkanı Hasan Sopacı'nın da öğrencilere eşlik ettiği 7 otobüsten oluşan gezi kafilesi Conk Bayırı, 57. Alay Şehitliği, Alçıtepe Sağlık Müzesi, Seyit Onbaşı Anıtı, Anzak Koyu profesyonel rehberlerin anlatımı eşliğinde gezildi.

23-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-202323-03-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.