ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çiçek Bahçelerimiz… Anaokullarımız

Çiçek Bahçelerimiz… Anaokullarımız

İnsan sosyal bir varlıktır ve doğal olarak bu özelliği gereğince diğer insanlarla beraber yaşama içgüdüsünü taşır. Anne baba ve yakın çevrenin dışında belli bir düzende işleyen sosyal yaşamın beraberinde getirdiği belli kuralları vardır. Çocuk için bu kuralların öğrenildiği, yaşıtlarıyla belli ve düzenli bir etkileşimin başladığı en önemli yer okulöncesi kurumlarıdır. Çocuk burada duygusal gelişiminin de desteklenmesiyle bir toplum için önemli değerler olan paylaşmayı, yardımlaşmayı, birlikte yaşama ve birlikte çalışmayı, dayanışmayı, başkalarının haklarına ve özel durumlarına saygıyı öğrenir.

Okulöncesi olarak adlandırılan 0-6 yaş dönemi çocuğun zihinsel gelişiminin de en yoğun olduğu dönem olarak kabul edilir. Bu dönemde çocuğun zihinsel yeteneklerinin de ortaya çıktığı ve şekillenmeye başladığı araştırmacılar tarafından dile getirilmektedir. Çocuk nesneleri eşleştirme, sınıflandırma, gözlem yapma, fikir üretme, problemler karşısında olası çözüm yolları belirleme gibi birçok zihinsel beceriyi yine okulöncesi dönemde kazanır.

Okulöncesi eğitim aynı zamanda çocuğu temel eğitime hazırlayan en önemli yapıdır. Çocuk edindiği birçok zihinsel kazanımın yanında psikomotor gelişim açısından da okulöncesinde desteklenmektedir. Edinilen beceriler sayesinde çocuk ilkokul hayatına hazırbulunuşluluk düzeyi daha yüksek olarak dahil olacak ve bir çok kazanımı çabucak öğrenecektir. Bu durum doğrudan öğrenci başarısının artmasında temel bir etkendir. Yine ilkokula başlayan bir öğrenci için en temel problemlerden birini ise uyum sorunları oluşturmaktadır. Uyum sorunu yaşayan öğrenciler okula daha geç alışacak, diğer arkadaşlarından geride kalacak ve ders başarısı düşecektir. Okulöncesi eğitimin öğrenciler için en önemli kazanımlarından biri ise ilkokulda yaşanan bu uyum sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmasıdır. Okulöncesi eğitim alan bir öğrenci okul ortamı ile daha önceden tanışmış olduğundan bu problemle daha kolay baş edebilmektedir.

Çocuğun hayatında bu denli önemli bir dönemi teşkil eden okulöncesi eğitimin amacına tam olarak hizmet etmesi ve gerekli araç gereç ve malzemelerle donatımının yapılması Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından önemsenmektedir. Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından okul öncesi eğitim kurumlarımız ile anasınıflarımızın eksiklerinin giderilmesine yönelik son derece önemli miktarlarda yatırımlar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda, okulöncesi eğitim kurumlarımız donatım açısından ülke standartlarımızın oldukça üzerinde bir imkana kavuşmuştur.

Konuyla ilgili olarak Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu Öğretmeni Ömür ASILTÜRK; “ Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğretmenleri olarak; çocuklarımıza güzel vasıflar ve alışkanlıklar kazandırarak, onları sadece ilköğretime değil hayata hazırlamayı amaçlıyoruz. Bu nedenle onlara küçük yaşta kitap okuma sevgisi ve alışkanlığı kazandırmayı çok önemsiyoruz. Bu amaçla her yılkendi imkânlarımızla pek çok çalışma yaptık. Zamanla çocuklarımız ve aileleri de bu amacımıza ortak oldu. Fakat kitap okuma alanı ve nitelikli çocuk kitabına sahip olma anlamında yeterli donanımımız yoktu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarımıza önem vererek bizim bir okul öncesi kütüphanesine ve açık hava kütüphanesi niteliği taşıyan Vosvos Kütüphaneye sahip olmamızı sağladı. Okul içerisinde bilim odası olarak kullandığımız alan donanım ve düzenleme olarak çok işlevsel değildi ve aktif olarak kullanılan bir alan özelliği taşımıyordu.  Bu alan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce çocukların hayal dünyasına hitap edecek şekilde düzenlendi ve her ayrıntısıyla yenilenip çok amaçlı kullanabileceğimiz bir alana dönüştürüldü. Okul öncesinde rutin bir etkinlik olan hikâye saati artık çocuklar için birçok kazanıma aynı anda ulaşabilecekleri ve heyecanla beklenen bir etkinliğe dönüştü. Bunun dışında sınıflarımıza da yeni dolap, masa, sandalye takımı, eğitici materyal desteği sağlanarak öğretmen ve öğrencilerin öğrenme merkezlerini daha aktif ve verimli kullanmaları sağlanmış oldu.” dedi. 

 

13-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-201813-06-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.