ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çırak Öğrenciler Avrupa Stajını Tamamlayarak Yurda Döndü

Çırak Öğrenciler Avrupa Stajını Tamamlayarak Yurda Döndü

İlimiz Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen Erasmus Programı kapsamında “Çevreci Otomobiller” isimli projesi kabul edilmiş olup bu proje gereği 17 Mart-30 Mart tarihleri arasında 7 çırak öğrenci ve 1 refakatçi öğretmenin eşliğinde Romanya’nın başkenti Bükreş’te stajlarını tamamlayarak yurda döndüler.

Gürhan Titrek Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Özdemir ŞENTÜRK, “2017 yılında  “Oto Trimcilikte Uzman Eller” projesi kapsamında 10 öğrencimiz Çekya’ da staj gördü, yine 2018 yılında “Avrupa’da Aktif Enerji verimliliği “ projesi ile 7 öğrencimiz İsveç’te, 3 öğretmenimiz de İspanya’da  eğitim aldı. Son olarak  “ Çevreci Otomobiller” projesi ile 7 öğrencimiz Romanya’da staj gördüler. Yaptığımız ve AB Ulusal Ajans tarafından kabul edilen bu projeler sayesinde sanayimizin temel taşı olan çırak öğrencilerimizin mesleklerindeki gelişmeleri görme, proje ile ilgili yerlerde staj imkânının yanı sıra bu ülkelerdeki tarihi ve turistik yerleri görme fırsatı yakalamışlardır.  Ülkemizin ihtiyacı olan mesleki eğitimde kalifiye ara insan gücünü yetiştirmeyi amaçlayan Merkezimiz önümüzdeki yıllarda da bu çalışmalarını artırarak sürdürecektir.”  dedi.

Mesleki Eğitim Merkezi faaliyetleri hakkında da açıklamalarda bulunan Merkez Müdürü Özdemir ŞENTÜRK, Mesleki Eğitim Merkezlerinin zorunlu eğitim kapsamına alındığını, Ortaokulu bitiren herkesin Mesleki Eğitim Merkezine çırak öğrenci olarak kayıt olabileceğini belirtti.  Özdemir ŞENTÜRK, ”Kayıt olan öğrencilerimiz meslek seçip meslekleri ile ilgili bir işyerine sözleşme yaparak yerleştirilmektedir. Haftanın 4/5 günü işletmede, 1/2 günü ise Merkezimizde teorik eğitim alarak 3 yılın sonunda kalfalık belgesi, 4.  yılın sonunda ise ustalık belgesi sahibi olurlar. Bu eğitim boyunca aylık en az asgari ücretin üçte biri kadar ücret alırlar. Ayrıca iş kazaları ve sağlık sigorta primleri merkezimiz tarafından yapılmaktadır. Çırak öğrenciler diğer öğrencilerin tüm haklarına sahiptir. Toplam 4 yıllık eğitimin sonunda fark derslerini açık öğretim yolu ile vererek isterseler lise mezunu olabilirler. Eğitim sonunda alacakları ustalık belgesi ile kendi işyerlerini açabilir veya usta unvanı ile çalışabilirler. Ayrıca meslek elemanı alımı yapan birçok kamu kurumu ustalık belgesi olması şartını koymaktadır. Ortaokulu bitirmiş meslek edinmek isteyen ve gelecekte işsizlik gibi bir sorun yaşamak istemeyen bütün gençlerimizi merkezimize bekliyoruz.  Kayıtlarımız yıl boyu devam etmektedir.” dedi.

05-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-201905-04-2019

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.