ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 91. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 91. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetimizin Kuruluşu’nun 91.Yıldönümü Kutlamaları kapsamında, Sayın Valimiz Vahdettin Özcan Valilik Makamı’nda tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Belediye Meydanı’nda yapılan Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt ve Belediye Başkanı İrfan Dinç ile birlikte törene katılan öğrencilerin, askeri birliklerin, resmi ve özel kuruluşlar ile halkın bayramını kutlaması ile başladı.

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyet Bayramı Mesajı okundu.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesajı:

“Sayın Vahdettin Özcan
  Çankırı Valisi

Şahsınızda, ilimizdeki tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor; Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci Yıldönümünün ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ediyorum.

Cumhuriyetimiz, bugün ulaştığı seviye ile, bölgesinde ve yeryüzünde elde ettiği güç ve itibarla, milletimizin bir iftihar vesilesi; mazlum ve mağdur halklar için de umut kaynağı olmuştur.

Her bir vatandaşımın bilmesini isterim ki; Türkiye Cumhuriyeti, 77 milyon aziz milletimizin ortak eseridir. Aynı şekilde Cumhuriyetimizin sahibi de 77 milyonun her bir ferdidir. Gerçekleşen köklü reformlarla, Cumhur ile arasında oluşan mesafeleri kaldırmış; Cumhuriyetimizi, etnik köken, din, dil, mezhep, ekonomik şartlar ayrımı yapmaksızın, herkesi kucaklayan bir yapıya kavuşturmuş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Cumhuriyetimiz, kendisini ötelenmiş hisseden, küskün, gönlü kırık kesimlerin her birine ulaşmak için samimi bir gayret içindedir. Herkesi eşit ve adil biçimde kucaklayarak, kardeşlik hukukunu yücelterek, Cumhuriyetimiz, tarihinin en güçlü seviyelerindedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Kuruluş Yıldönümüne sadece 9 yıl kala, inşallah, daha fazla gayret etmek suretiyle, büyük hedeflerimize ulaşacak, barış, refah, kardeşlik içinde aydınlık bir geleceği inşa edecek, Cumhuriyetimizi çok daha büyük başarılarla buluşturacağız.

Bu düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Cumhuriyetimizin kuruluş mücadelesini veren, kuruluştan bu yana Cumhuriyeti yüceltmek için gayret gösteren herkesi minnet ve şükranla yadediyorum.

Gerek Cumhuriyetin ilanına giden yolda, gerek 91 yıllık kalkınma ve büyüme hamlesinde, istiklalimiz adına canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi bu anlamlı günde bir kez daha hatırlıyor, onlara Allah’tan rahmet diliyorum.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. Yılının, coşku, heyecan ve kardeşlik ikliminde kutlanmasını dilerken; ilimizdeki tüm vatandaşlarımıza selam ve muhabbetlerimi iletiyorum.”

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunmasının ardından Sayın Valimiz Vahdettin Özcan tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapıldı.

Sayın Valimiz konuşmasında;

“Sevgili Gençler, Kıymetli Çankırılılar,

Bugün, 19 Mayıs 1919´da Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsun´a çıkarak fiilen başlattığı “Milli Mücadele” sürecinin altın meyvesi olarak tabir edilen ve 29 Ekim 1923 tarihinde "Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir." İfadeleri ile ilan edilen Cumhuriyetimizin 91. yılını büyük bir sevinç ve gururla kutluyor, milletçe bu ortak heyecanı paylaşıyoruz.Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun!

Cumhuriyet rejiminin kuruluş süreci aynı zamanda milli tarihimizin kaydettiği, ulusal ve uluslararası anlamda hafızalara kazınan en büyük ve en şanlı bağımsızlık mücadelesinden biridir. Bu kutlu mücadele; toplum olarak dağılmış, yıkılmış, işgal edilmiş bir coğrafya üzerinde yeniden dirilişin destansı hikâyesi, ecdadımızın ihyâsı, bizler için feyz ve ilham vesilesidir. Hiç şüphe yok ki Mustafa Kemal, ulusal kurtuluş mücadelesini başlatmak üzere Samsun’dan yola çıktığında zihninde Cumhuriyet kavramını şekillendirmişti. Bu idealini gerçekleştirmek üzere güçlü bir program hazırlamış, bu doğrultuda emin adımlar atılmış, Yüce Türk Milleti’nin kararlı azmi ve destekleriyle nihayetinde bugünlere gelinmiştir.

Cumhuriyet anlayışı, tarihin şafağından beri var olan necip milletimizin tarih sahnesindeki muazzam yolculuğunun önemli bir kader anında ona hayat veren, yepyeni ufuklar açan muhteşem bir kazanımdır.

Cumhuriyetimiz mâna ve gücünü, milletimizin ortak iradesi, manevi kuvvet ve direnç ile gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinin eseri olmasından almaktadır. İnsanlık tarihi ve dünya arenası, bağımsızlık mücadelesi veren milletlerin böylesine sarsılmaz bir müşterek anlayış ve ortak irade ile kendi kaderlerini kendilerinin tayin ettiklerine çok nadir şahit olmuştur.

Sevgili Çankırılı hemşehrilerim!

Cumhuriyet eşitlik, özgürlük ve uygarlıktır. İnsanlık onurunu her değerin üstünde tutmaktır.

Cumhuriyet, cehalete, yoksulluğa, fukaralığa, çaresizliğe karşı verilen mücadelenin adıdır.

Cumhuriyet; fikren, zihnen ve vicdanen hür nesilleri hedefleyen, milli irade ve egemenliği prensip edinen müreffeh bir millet projesi olarak gönlümüzde ve vicdanımızda her daim yaşayacak ve yaşatılacaktır.

Bugün açıkça görülmektedir ki devlet halkın devletidir, yönetimin kaynağı millet iradesidir. “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” anlayışı devletimizin ve idaremizin her kademesinde kendini hissettirmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!”

İşte tüm bunların sayesindedir ki, bugün Türkiye, İslâm dünyasındaki tek laik ve demokratik Cumhuriyet, çağdaş bir ülke, bölgesinde hatırı sayılan güç, bir istikrar abidesi ve gündem belirleyen saygın bir ülkedir. Türkiye Cumhuriyeti; bugün kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği muasır bir medeniyet olma yolunda dev adımlarla yürüyen bir dünya devletidir.

Cumhuriyetin çağdaşlaşma projesi ve uygulanan reformlar sayesinde; Türkiye 91 yıl gibi kısa bir sürede, demokratik bir toplum haline gelmeyi başarmıştır. Bizlerin bundan sonraki hedefi insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile taçlanmış, farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, aidiyet duygusunun perçinleştiği, insan odaklı, bireylere değer veren, devlet-millet kaynaşmasını sağlamış Cumhuriyet rejimini daha da ilerilere taşımak olmalıdır.

Cumhuriyet bir büyük dönüşüm, hayatın her alanını kapsayan, bir zihniyet devrimidir. Cumhuriyet, dünya ile birlikte düşünebilmek, zamanın ruhunu yakalayabilmek, evrensel uygarlığın ortak dilini konuşabilmektir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 91 yıl gibi kısa bir süre zarfında dev eserler inşa etmiş, ülkeye tarihinin en mamur dönemini yaşama imkânı sağlamıştır.

Cumhuriyetin başarıları her türlü övgünün üzerindedir.

Çok kıymetli Çankırılılar, hanımefendiler, beyefendiler!

Cumhuriyet, milletimizin doğulusuyla, batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle kadın-erkek, yaşlı-genç demeden, kan ve gözyaşlarıyla yazdığı eşsiz bir destandır. Bu nedenle, aziz milletimiz sevinçte, zor günde her daim ortak kader anlayışına sahip çıkmıştır.

Cumhuriyetin bugün bizleri ulaştırdığı seviye, hepimize heyecan ve ümit vermeli, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmeli, milletçe bağımsız yaşama azmimizi yenilemelidir.

Cumhuriyetimizin en önemli özelliği, herkes tarafından benimsenmiş, kavranmış ve tüm kesimler tarafından kucaklanmış olmasıdır. Bu, Cumhuriyetin ebediyete kadar var olacağının en önemli teminatıdır.

Türk Milleti Cumhuriyetle mutludur.

Ve milletimiz, bugün geldiğimiz noktadan daha ileri ufuklara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincindedir.

Bu anlamlı günde, millet olarak hep beraber el ele kenetlenelim. Bölünmez bütünlüğümüze, demokrasimize, Cumhuriyetimizin bizlere kazandırdığı tüm değerlere sahip çıkalım.

İsteğim; barıştır, birlik ve beraberliktir. Bölünmez bütünlüğümüzün muhafazasıdır. Bir olalım diri olalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür nesillerin yetişmesini temin eden başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bizlere Cumhuriyetimizi ve bu güzel vatanı armağan eden, ülkemiz ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet dilekleri ile anıyor, gazilerimize minnet ve şükran duygularımı sunarken, büyük Türk Milleti’nin ve siz Çankırılıların Cumhuriyet Bayramı´nı kutluyorum” dedi.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu ve cimnastik, halkoyunları, halk müziği korosu ile Belediye Mehter Takımı gösterisi sunuldu.

Daha sonra Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünce İl genelinde düzenlenen Cumhuriyet Kupası Kros Yarışları’nda dereceye giren sporcuların kupaları Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, Garnizon Komutanı İstihbarat Kurmay Albay Yusuf Bayazıt, Belediye Başkanı İrfan Dinç ve Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya tarafından verildi.

 

Bayrak ve Flamalar, Gaziler, İzciler, Ortaokul ve Lise Öğrenci Grupları, Askeri Birlikler, Spor Kulüpleri ile Meslek Kuruluşlarına bağlı esnaf ve sanatkarların katılımı ile gerçekleştirilen Tören Geçişi’nin ardından kutlama programı sona erdi.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla KutlandıCumhuriyetimizin Kuruluşunun 91. Yıldönümü Coşkuyla Kutlandı

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.