ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Dualarla Özlem Dolu, Ayasofya-İ Kebir Camii Ruhu'

'Dualarla Özlem Dolu, Ayasofya-İ Kebir Camii Ruhu'

Ayasofya, 1453 yılında İstanbul'un Osmanlı Devleti tarafından fethedilmesinden sonra  İstanbul Fatihi Cennet Mekân Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. Cami 1953 yılından 2020 yılına kadar müze olarak hizmet vermekteydi. 2020 yılında Ayasofya-i Kebir Camii olarak tekrar ibadete açılmıştır.  Buna atfen Türkiye Gençlik Vakfı'nın düzenlemiş olduğu ulusal liseler arası 'Ayasofya' temalı resim yarışmasında Çankırı Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi son sınıf öğrencisi Alime Melike KOYUNCU 'nun; 'Dualarla Özlem Dolu, Ayasofya-i Kebir Camii Ruhu' isimli eseri Türkiye üçüncülüğüne layık görülmüştür.

Nevzat Ayaz Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü  M. Volkan KAVAK  okulumuz görsel sanatlar öğretmeni Zühal NAMLI ÖZMEN'in danışmanlığında yarışmaya çok sistemli bir şekilde hazırlanıldığını belirtti. Sözlerinin devamında M.Volkan KAVAK,  "Bilimsel açıdan yaklaştığımız söz konusu yarışmada, alt okumalarının yapılması sonrası yaklaşık iki aylık çalışma sonrası ürünümüz ortaya çıkmıştır. Okulumuz beceri atölyesinde salgın önlemleri alınarak yürütülen çalışmada, Ayasofya temasını destekleyen birbiriyle bağlantılı kompozisyonlar sonrasında eser oluşturulmuştur.  Bu kompozisyonlar ; Ayasofya Caminin İstanbul'da olması sebebiyle ters lale ( İstanbul'u simgeleyen bitki motifi), İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in Fetih Sahnesi ve sonrası kıldırdığı ilk Cuma namazı sahnesi,  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'i simgeleyen gül motifi ve fetih dönemini simgeleyen Osmanlı  Devleti arması ve merkezde yeni adıyla Ayasofya-i Kebir Camii şeklinde ifade edilebilir. Çoklu bakış açısıyla ele alınan eserimizin manifestosunun izahı yapılırken, temaya yakışır ciddiyetle profesyonel bir duruş sergilenmiştir. Yetenekli  ve başarılı öğrencimize eserinde uygulamak üzere birçok ön sanatsal uygulama çalışması yaptırılmıştır. Ülkemizde yoğun ilgi gören yarışmada, Çankırı'mızdan da bir eserin dereceye girmesinin onurunu, gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız."  dedi.

14-01-202114-01-202114-01-202114-01-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.