ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Okuma Yazma Günü"nde Okuma Yazma Kurslarımızı Ziyaret Ettik

Dünya Okuma Yazma Günü

"Dünya Okuma Yazma Günü" haftası nedeniyle İl Milli Eğitim Müdürümüz Muammer Öztürk Nurettin Ok Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'nde kurslara katılan vatandaşlarımızı ziyaret etti. Öztürk Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Zekeriya Yelmen ve eğitimcilerden, açılan okuma yazma kursları hakkında bilgi aldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız İlker Kendir ve Şube Müdürümüz Bekir Cesur'un da katıldığı ziyarette, devam etmekte olan kursiyerlerle de konuşarak kurs hakkında değerlendirmelerde bulundular. Kursiyerler aldıkları kurslardan oldukça memnun olduklarını ve eğitimlerin çok verimli geçtiğini belirttiler.

Çankırı Nurettin Halk Eğitimi Merkezinde açılan okuma yazma kursları hakkında bilgi veren Halk Eğitim Merkezi Müdürü Zekeriya Yelmen, "Kurslarımızı iki kademe halinde düzenliyoruz. İlk kademe kurslarına katılanların zorunlu eğitim çağı dışında olup okuma yazma bilmeyenlerden oluşması gerekiyor. Buradaki amacımız, okuma yazma bilmeyen yetişkinlere işlevsel okuma yazma becerisi kazandırmak. İlkokul 1-2-3. sınıfa denk eğitim vermek, yetişkinlerin yaşama kalitesini yükseltebilecekleri bilgi, beceri, tutum kazandırmak, yetişkinlerin hayat boyu öğrenme fikrini edinmelerini sağlamak. İlk kademede eğitim süresi 120 saat olarak uygulanmaktadır. İkinci kademe okuma yazma öğretimi ise 180 saat sürmektedir. Her iki kademede de eğitimlerimiz sonunda kursiyerlere belge verilmektedir. İkinci kademeyi bitirenler şayet ilkokul diplomaları yoksa verilen belge ilkokul diploması yerine geçmektedir." ifadelerini kullandı.

Öztürk, ''Halk Eğitimi Merkezi'mizin açmış olduğu kurslarda artık değişen hayat şartlarına göre bizlerde kendimizi geliştirdik. 2018 yılında başlatılan okuma yazma seferberliği ile Çankırı'da binin üzerinde kişiye okuma yazma eğitimi verildi. Bunun yanı sıra yeni başlattığımız Hayat Boyu Öğrenme Mahalle Uygulaması ile de vatandaşlarımız kendilerine en yakın eğitim kurumlarında, mahallelerinde ya da köylerde istedikleri kursu alabileceklerdir. 12 kişinin bir araya gelmesi ile açılabilecek kurslarla vatandaşlarımız ile buluşmayı hedefliyoruz.'' ifadelerini kullandı. Uygulamanın sadece il merkezinde değil köylerde de etkin bir biçimde uygulanmasını istediklerini belirten Öztürk, "Açılması istenilen kurslarda Tarım ve Orman Müdürlüğü, İŞKUR Müdürlüğü gibi farklı kurumlarla da işbirliği içinde bulunuyoruz. Özellikle de köylerimizde el sanatları, arıcılık ve sürü yönetimi kursları ile ilgili sektörlerin geliştirilmesi hedefleniyor." dedi.

Dünya Okuma Yazma Günü UNESCO tarafından her yıl 8 Eylül'de kutlanan uluslararası bir gündür. Amacı okuryazarlığın bireyler, topluluklar ve toplumlar için önemini vurgulamaktır. Bu gün vesilesi ile bir kez daha yaş gözetmeksizin "Okuma Yazma" bilmeyen vatandaşlarımızı Halk Eğitim Merkezlerimizce düzenlenen kurslarımıza davet ediyoruz.

09-09-202109-09-202109-09-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.