ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünyada Uzaktan Eğitim Altyapısı En İyi ülkelerden Biri Türkiye Olacak

 Dünyada Uzaktan Eğitim Altyapısı En İyi ülkelerden Biri Türkiye Olacak

'Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları'nın Haziran ayında ilk adresi Çankırı'ydı. Meslektaşları ellerinde çaylarıyla Bakan Selçuk'u evlerinde ağırladı.

Bakan Selçuk, hem öğrencilerin hem de kendilerinin 2 buçuk aydır yaşadıkları uzaktan eğitim deneyimine alıştıklarını, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimle birlikte de devam etmesini istediklerini belirten öğretmenlere iyi bir haber verdi.

Salgın başladıktan bir hafta sonra uzaktan eğitime geçişin Millî Eğitim Bakanlığı ekibinin gücü ve fedakârlığı sayesinde gerçekleştiğini belirten Bakan Selçuk, yaz aylarında EBA'nın zengin bir içerikle yayına devam edeceğini, uzaktan eğitimin bundan sonraki süreçte hep var olacağını şu sözlerle ifade etti: "Yaz aylarında da EBA TV ve EBA internetteki faaliyetlerimiz dolu dolu geçecek. Okuma yazma konusunda sorun yaşayan ilkokul 1. sınıftaki öğrencilerimizden tutun da üniversiteye hazırlanan 12. sınıftaki gençlerimize kadar... Herhangi bir hobi konusunda eğitim almak isteyen yetişkinlere, anne baba eğitimlerinden öğretmen eğitimlerine kadar çok zengin içeriklerimiz olacak.

Ben orta vadede çocukların bazı dersleri uzaktan almasını istiyorum. Sürekli teorik dersler olmamalı okulda. Bir boşluk olmalı. Ve o boşlukta da çocuklar sosyalleşmek için arkadaşlık için atölyelerde vakit geçirmek için zamana ihtiyaç duyuyorlar. Bu vesileyle de uzaktan öğretimin altyapısını iyileştirmekle ilgili de büyük bir proje başlattık. Türkiye'nin dünyada uzaktan eğitim alt yapısı en iyi birkaç ülkeden biri olacağını şimdiden müjdeleyebiliriz."

Çocuklar için oyun temelli bir uyum süreci

Bakan Selçuk, meslektaşlarına yüz yüze eğitim başladığında devreye girecek uyum çalışmaları konusunda da bilgi verdi. Oyun temelli bakış açısını çok önemsediğini belirten Selçuk, "Okullar açıldığında Eylül ayında çocuklarımızın oyun temelli bir uyum ve adaptasyon süreci geçirmelerini istiyoruz. Bunun için de bazı etkinliklerle ilgili kitapçıklar hazırladık, öğretmen eğitimi planlıyoruz. Çocuklarımızın uyum sürecinin kolaylaşması için hangi faaliyetler hangi yaş grubunda nasıl yapılabilir bununla ilgili kitaplar dokümanlar hazırladık. Böylece daha yumuşak bir geçiş yapmayı planlıyoruz." dedi.


"Dijital eğitimin alt yapısını güçlendirmek için yatırımlarımız başladı"

Yeni dünya düzeninde eğitimin dijitalleşmesi Bitlis'te yapılan "Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları"nda da gündemin ilk sırasındaydı.

"Gördük ki başka bir dünya geliyor ve biz çocukları bu dünyanın geleceğine göre yetiştirmeliyiz" diyen Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu yeni süreçte Türk milli eğitim sisteminin uzaktan eğitimi de içine alan şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Biz buna bir yıl önce başlamıştık. Salgın döneminde birçok ülkeden daha hızla harekete geçerek ulusal düzeyde uzaktan eğitimi gerçekleştirebilmemizin sebebi de bu çalışmalarımız. Bizim dijital eğitim alt yapımızın güçlenerek devam ettiğini göreceksiniz. Yatırımlarımız başladı."

"Aşık Veysel bizim hiza taşımız"

"Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları"na her yörede farklı ezgilerle öğretmenler renk katıyor. Bitlis'te ise müzik öğretmeni Veysel Sulukaya kent ile özdeşleşen "Bitlis'te Beş Minare" türküsünü seslendirdi. Bakan Selçuk da türküye eşlik etti.

Cangül Türkgüzeli'nin arkasında sazları gören Ziya Öğretmen, bir türkü de ondan dinlemek istedi. Cangül öğretmen sazıyla Aşık Veysel'in  "Anlatmam Derdimi Dertsiz İnsana" türküsünü söyledi.

Cangül öğretmene teşekkür eden Bakan Selçuk, "Aşık Veysel bizim hiza taşımız. Ne güzel söylemiş 'Derdim bana derman imiş bilmedim, hiçbir zaman gül dikensiz olamaz' diye üzerinde günlerce düşünsek yeridir." dedi.

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.