ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Edebiyat Öğretmenimiz Aşık Veysel Aşıklar Buluşmasında

Edebiyat Öğretmenimiz Aşık Veysel Aşıklar Buluşmasında

15.01.2023 tarihinde Dünya Âşıklar Derneği Başkanı Âşık Yakup Temeli'nin organize ettiği Ankara-Pursaklar Belediyesinin tertiplediği UNESCO tarafından 2023 yılının Âşık Veysel yılı olarak ilan edilmesi münasebetiyle Âşık Veysel Yılına Özel Türkiye'de ilk program olarak yapılan "Âşıklar Buluşması" şair ünvanı ile katılım sağladı.

Programa Prof. Dr. Bayram Durbilmez, Âşık Erzade Kapan, Âşık Yakup Temeli, Âşık İhsan Öksüz, Âşık Mustafa Aydın, Âşık Osman Feryadi, Âşık Eyyübi, Âşık Taceddin Dursun, Âşık Zafer Karabay, Âşık Ali Oltulu, Ozan Ahmet Şahballı, Ozan Ayhan Yıldırım, Küçük Ozan Berk Örenlioğlu, Küçük Ozan Mustafa Uçak, Şair İsmihan Kördemirci, Şair Hatice Sargın, Şair Hava Coşkun Yeğin, Şair Canan Örenlioğlu, Şair Özcan Kartal, Şair Murat Erciyas, Şair Şenol Şener, Şair Şerif Çöpürgensli ve Şair Rıfat Çakır katılım sağlamıştır.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Pursaklar Sahnesinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etmiştir.

Okunan şiirler ağırlıklı olarak gazi ve şehit temalı olup program âşıklardan Âşık Ali Oltulu, Âşık Zafer Karabay, Dünya Âşıklar Derneği Manisa Şube Başkanı Âşık Osman Feryadi'nin yapmış olduğu bir hoşlama ile başlamıştır. Daha sonra Prof. Dr. Bayram Durbilmez (Ozantürk)'in gelenek üzerine yapmış olduğu konuşmanın ardından program, âşık atışması ve arkasından şiir okunması şeklinde devam etmiş ve okunan şiirler ve atışmalar büyük beğeni almıştır.  

Programın sonunda katılımcılara plaket ve çiçek takdiminin yapılmasının ardından Hacettepe Üniversitesi ve Nevşehir Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Bayram Durbilmez'in ve Dünya Âşıklar Derneği Başkanı Âşık Yakup Temeli'nin kapanış konuşması yapılmıştır.

Ardından Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan ve Türkiye TV yapımcılarının da katılmış olduğu bu programda Kırgızistan aytısları hakkında verilen bilginin ardından Âşık Yakup Temeli'nin yapmış olduğu bir selamlama ile program tamamlanmıştır.

 

20-01-202320-01-202320-01-202320-01-202320-01-202320-01-202320-01-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.