ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

''Edebiyatımızda Çanakkale Savaşları'' Konulu Konferans Gerçekleştirildi

''Edebiyatımızda Çanakkale Savaşları'' Konulu Konferans Gerçekleştirildi

18 Mart Çanakkale Zaferi'ni anma etkinlikleri kapsamında Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü, Şehit Hasan GÜLHAN Cumhuriyet Anadolu Lisesinde Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. İbrahim AKYOL'un sunumuyla ''Edebiyatımızda Çanakkale Savaşları'' konulu konferans gerçekleştirildi.

Programa, Çankırı Vali Yardımcısı Sayın Şahin BAYHAN, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Şehit Hasan GÜLHAN Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet YOLCU, öğretmen ve öğrenciler katılım sağladı.

Konuşmasında Çanakkale Savaşlarının ve Zaferinin Türk edebiyatına yansımalarını ve tarihsel süreçlerini aktaran Doç. Dr. İbrahim AKYOL konuşmasında ; büyük olaylar, roman, şiir, hikaye gibi bütün edebî unsurlara yansımaktadır. Zaferler, savaşlar gibi tarihi ögelerin milletlerin hafızasında canlanması adına edebiyatta yer alması gerekir. Çanakkale savaşları ve zaferi bizim edebiyatımızda büyük bir yer tutmaktadır. Bu konu; şiirlerde Çanakkale, hatıralarda Çanakkale, tiyatro ve piyeslerde Çanakkale, mektup ve günlüklerde Çanakkale olarak ana başlıklar altında sıralanabilir. Özellikle şiir alanında Mehmet Akif ERSOY'un Çanakkale Zaferi'nin en derin şekliyle işlendiği eserlerden biri olarak göze çarpmaktadır. ''Bir hilal uğruna ya Rab ne güneşler batıyor'' diyerek Akif, milletin azmini ve çabasını özetlemiştir bu eserinde. Edebiyatta yaşamadan yazmak mümkün değildir. Akif fiili olarak cephede yer almasa da dönem itibariyle vatan ve millet sevdasını, bağımsızlık ve İstiklal'e olan inancını satırlarına çok net bir biçimde dökmüştür, ifadelerine yer verildi.

Öğrencilere Çanakkale Savaşları ile ilgili bir çok konuda paylaşımda bulunan AKYOL, Mehmet Niyazi ÖZDEMİR'in ''Çanakkale Mahşeri'' isimli eserini öğrencilerin okumasını tavsiye etti.

 Konferans Çankırı Vali Yardımcısı Sayın Şahin BAYHAN'ın, Doç.Dr. İbrahim AKYOL'a çiçek takdimi ile tamamlandı.

17-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-202217-03-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.