ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ekranla Değil Akranla (Ailece) Oynuyoruz

Ekranla Değil Akranla (Ailece) Oynuyoruz

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şehit Yusuf Çelik Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü tarafından çocuklar ve aileler için hazırlanan ''Geleneksel Aile Oyunları'' isimli e-dergi yayımlandı.

 

Çocuklar için oyun çok önemlidir. Onlar; oyunda sevinir, üzülür, hisseder, paylaşır, düşünür. Çocuklar hayatı oyunlardan öğrenir. Günümüzde çocuklar, mahallelerinde, sokaklarında daha az oyun oynuyorlar artık. Gelişen teknolojiler sonucunda çocuklar zamanlarının büyük bir çoğunluğunu maalesef telefon, bilgisayar ve televizyon başında geçiriyorlar. Artık onların arkadaşlarının önemli bir kısmı ruhsuz ve soğuk ekranlar oluyor. Bunun sonucunda da aileler evlerinde bireyselleşmekte ve aile içindeki iletişim bağları iyice zayıflamaktadır.

 

Rehberlik Araştırma Merkezi Müdürü Çelebi Çağlayan; "Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel bazı çocuk oyunlarımızı tekrar gün yüzüne çıkarmak, onları hatırlatmak istedik. Ebeveynler için de çocuklarıyla beraber kaliteli zaman geçirebilecekleri, evde oynanabilecekleri bazı oyunları derleyerek bir dergide ailelerle buluşturmak istedik. " dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Öztürk; oyunun, hayatın özü olduğunu ve çocukların her şeyi oynayarak öğrendiklerini, çocukların sevgiden sonra gelen en önemli ruhsal ihtiyaçlarının oyun olduğunu, belirlenen oyunların okulda öğretmenlerimiz,  evde  anne ve babalar  rehberliğinde çocuklarımızla birlikte oynanmasının  eğitim açısından önemli olduğunu belirtti.

 

Öğrencilerin yarıyıl tatilinde olduğu bu günlerde özellikle aile içi etkileşimi güçlendirecek birlikte güzel vakit geçirmeye destek olacak bu oyunların ve ilerleyen günlerde havaların da ısınması ile daha çok dış ortamlarda oynanabilecek geleneksel oyunlarımızın sizlerle buluşmasına vesile olan eğitim çalışanlarımıza teşekkür ederiz. E-dergiye ulaşmak için TIKLAYINIZ

25-01-2023

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.