ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus+ KA1 “Demokratik Okuldan Demokratik Topluma” Projemiz Başarıyla Tamamlandı

Erasmus+ KA1 “Demokratik Okuldan Demokratik Topluma” Projemiz Başarıyla Tamamlandı

Erasmus+ Programı Okul Eğitimi Personel Hareketliliği projeleri kapsamında 2015 yılı teklif çağrısı döneminde Çankırı Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde 7 ortaokulumuzun konsorsiyum üyesi olduğu ‘Demokratik Okuldan Demokratik Topluma’ adlı proje Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilmişti.

Proje kapsamında, Avrupa okullarında demokratik okul kültürü oluşturulmasındaki etkenleri incelemek üzere konsorsiyum üyesi okullarımız Mehmetçik Ortaokulu, Şehit Yahya Coşkuner Ortaokulu, İsmet İnönü Ortaokulu, Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu, Çankırı TOKİ Ortaokulu, Çankırı İmam Hatip Ortaokulu ve Hazım Dağlı Ortaokulu’ndan toplam 41 yönetici ve öğretmen Romanya, Bulgaristan, Slovakya ve İtalya yurtdışı hareketlilik faaliyetlerine katılmıştır.

Bu ülkelerde bulunan eğitim kurumları ortaklığında yürütülen çalışmalar kapsamında yönetici ve öğretmenlerimiz bu bölgedeki okullarda incelemelerde bulunmuşlar; öğrencilerin topluma, çevreye ve insan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirilmesinde okul, aile ve çevre faktörleri ile ilgili olarak eğitim yöneticileri, öğretmenler ve velilerle görüşmelerde bulunarak buradaki iyi uygulamaları yerinde inceleme imkânı bulmuşlardır.

Yurtdışında farklı gruplar halinde iş başı izleme faaliyetlerine katılan yönetici ve öğretmenlerimiz orada edindikleri farklı deneyimler ışığında her hareketlilik sonrası Çankırı’da ‘Demokratik Okul Demokratik Toplum Çalıştayı’ düzenlemiş ve aynı isimle bir kitapçık çıkarmışlardır. Proje çıktısı olarak hazırlanan ‘Yaşayan Demokrasi’ adlı kısa filmin gösteriminin de yapıldığı ‘Demokratik Okuldan Demokratik Topluma’ konulu yaygınlaştırma semineri 15 Aralık 2016 Perşembe Günü İl Milli Eğitim Şube Müdürümüz Kenan YADA’nın da katılım sağladığı Muazzez Ser-Ved Amaratoğlu Ortaokulu Konferans Salonu’nda ilimiz genelinde tüm okullardan yönetici, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. 16 Aralık 2016 Cuma Günü Yunus AVM fuaye alanında İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf YAZICI’nın katılımıyla açılışı yapılan, katılımcılar tarafından yurtdışı hareketlilikleri esnasında çekilen, demokrasiyi resmeden karelerden oluşturulan Demokrasi adlı fotoğraf sergimiz üç gün halkımızın ziyaretine açık tutulmuştur.

Bir yıl süren faaliyetlerimiz sonrası başarılı bir şekilde tamamlanan projemizin çıktıları ülke geneli tüm Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmiştir. Ayrıca bu çıktılara İl Milli Eğitim Müdürlüğü web sitemizde bulunan proje linkinden ve aynı isimle başlatılan etwinning projemizin twinspace’inden ulaşabilirsiniz.

Projenin hazırlanması ve uygulanmasında başta müdürlüğümüz AB Proje Ekibi ve konsorsiyum üyesi okullarımızdaki katılımcılar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

                                                                                              Yusuf YAZICI

                                                                                        İl Milli Eğitim Müdürü

 

 

 01-01-2017

 

 

 

 

 

 

 

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.