ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Evimizin Mutfağı Gibi… Yemekhanelerimiz

Evimizin Mutfağı Gibi… Yemekhanelerimiz

Beslenme bir öğrenci için olmazsa olmaz koşulların başında gelir. Kahvaltısını iyi yapmayan ya da dengeli beslenme alışkanlığı bulunmayan öğrencilerin ders motivasyonun düştüğü, dikkat sürelerinin kısaldığı ya da anlatılan konuyu yeterince anlayamadığı gibi hususlar uzmanlar tarafından sıkça dile getirilmektedir.

Ayrıca gelişim çağındaki bireylerin yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığına sahip olmaları onların büyüme hızlarını da etkilemektedir. Yine uzmanlar tarafından dile getirilen önemli noktalardan birisi de, sağlıklı beslenemeyen çocuklarda ileriki dönemlerde bununla beraber bazı hastalık ve rahatsızlıkların ortaya çıkmasıdır.

Birçok öğrenci ailesinden ayrı bir şekilde eğitim hayatına devam etmekte ve yemeklerini kendisi için belirlenmiş yurdun yemekhanesinde yemektedir. Yine aynı şekilde ailelerinin yaşadığı mahalli birimde uygun okul bulunmamasından dolayı birçok öğrenci taşımalı eğitim kapsamında öğle yemeklerini okulda kendileri için ayrılmış bir alanda yemektedirler. Bu durumda da taşımalı öğrenciler için ve yatılı okullarda kalan öğrenciler için en önemli mekânlarından birisi hiç kuşkusuz okulların yemekhaneleridir.

Yemekhanelerin kullanışlı, hijyen açısından sorunsuz ve donatım malzemelerinin yeni ve bakımlı olması son derece önem arz etmektedir. Birçok sağlık sorunu yemek yenilen ortamların gerekli sağlık koşullarına uygun olmamasından ya da kullanılan malzemelerin eskimiş, yıpranmış ve gerekli hijyeni taşımamasından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca öğrencilerin daha ferah ve nezih bir ortamda yemek yiyor olmaları onların yemeklere ön yargıyla yaklaşmalarının da önüne geçecek, onlara daha dengeli ve düzenli beslenme alışkanlığı kazandıracak, doğal sonuç olarak ders başarısı da yükselecektir.

Bu amaçla ilimizde yemekhanesi bulunan okullarımızda gerekli donatım malzemesi için çalışmalar yürütülmekte ve bu konuya hassasiyetle yaklaşılmaktadır.

Hacı Muradı-ı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunda kalan 11.Sınıf öğrencisi Mahir SARI pansiyon yemekhanesiyle ilgili olarak “okulunuzda kendimi en mutlu hissettiğim yerlerin başında yemekhane geliyor, yemek yemeyi seviyorum. Annem okula gelmek üzere evden ayrıldığımda, benim yemeklerimi ararsın demişti. Annem duymasın ama buradaki tüm yemekler o kadar güzel ki, annemin yemeklerini hiç aratmıyor. Hijyenik ve ferah ortamı, leziz yemekleri ile yemekhanemizde kendimi iyi bir restoranda hissediyorum. Bu imkanı bize sağlayan devletimizden Allah razı olsun” dedi.   

 

17-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-201817-07-2018

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.