ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi İstanbul'un Fethi'ni Konu Alan Seminer Düzenledi

Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi İstanbul'un Fethi'ni Konu Alan Seminer Düzenledi

İstanbul'un Fethi'nin 568. Yıldönümü Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin düzenlediği çevrimiçi bir seminer çalışması ile anıldı. Programa Karatekin Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet ÖZCAN konuşmacı olarak katıldı. 

Okul Müdürü Mehmet MARANCI tarafından selamlama konuşmasıyla başlayan program İl Mili Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK'ün konuşmacı Prof. Dr. Ahmet ÖZCAN'ı ve katılımcıları selamlamasıyla devam etti. 

Prof. Dr. Ahmet ÖZCAN ise İstanbul'un Fethinin altında yatan nedenleri, II. Mehmet'in şahsiyetini, aldığı eğitim aşamalarını, Fetih için yapılan hazırlık çalışmalarını ayrıntılarıyla katılımcılara aktardı. Özellikle İstanbul'un Fethi düşüncesinin II. Mehmet'te nasıl ortaya çıktığını ve bu düşüncenin oluşumunda aldığı eğitimin ve hocalarının katkısını, Hz. Peygamberimizin hadisine nail olma düşüncesinin ne kadar etkili olduğunu açıkladı. Daha önce Kostantinepolis'i almak için yapılan girişimlerin sonuçsuz kalması ile Fatih Sultan Mehmet'in bu amaç uğrunda yaptığı hazırlıkların farkını açıklamalarıyla ortaya koydu.

Bir saati aşkın devam eden program okul müdürünün konuşmacı ve katılımcılara teşekkür ve iyi dilekleriyle tamamlandı.

02-06-202102-06-202102-06-202102-06-202102-06-2021

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762131536, 03762131134

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.