ÇANKIRI İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FatihSultan Mehmet İmam Hatip Lisesinden Büyük Başarı

FatihSultan Mehmet İmam Hatip Lisesinden Büyük Başarı

Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce imam hatip okullarında öğrencilerin eğitim öğretime devam ederken farklı yöreleri sosyo-kültürel açıdan tanımaları, tarihi ve kültürel miras bilinci kazanmaları, sanatsal, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmaları amacıyla başlatılan Evliya Çelebi Öğrenci Değişim Programı değerlendirme süreci tamamlandı.

Değişim Programına başvuran 153 projeden (306 okul) 34'ü (68 okul) desteklenmeye hak kazandı. Program ile 441'i kız ve 342'si erkek olmak üzere toplam 783 öğrenci eğitim öğretim süreciyle birlikte çeşitli faaliyetler gerçekleştirecektir. İzmir'den Van'a, İstanbul'dan Gaziantep'e, Uşak'tan Giresun'a, Denizli'den Elazığ'a, Çankırı'dan Bitlis'e gerçekleşecek hareketlilikte öğrencilerimiz 37 ilimizde toplumsal sorumluluk ve gönüllülük faaliyetleriyle beraber Fikir Adamı Sezai Karakoç'a yönelik etkinlikler de yapacaklardır. Mayıs ve Ekim aylarında uygulanacak projelerde tarihi mekânlar; müze, kale, camii, külliye ve medreseler, bilim merkezleri ve üniversite tanıtım gezileri gerçekleştirilecek, yarışma, halı saha maçları, sinema, okçuluk, ebru gibi sanatsal ve sportif etkinliklere katılım sağlanacaktır. Ayrıca ziyaretler sırasında yöresel lezzetlerin tanıtımı yapılacaktır.

Proje kapsamında ilimizi temsilen Çankırı-Merkez Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesinin koordinatörlüğünü yaptığı "Çankırı'dan Güroymak'a Kardeşlik Köprüsü" isimli proje değerlendirme sonucunda Türkiye genelinde kabul edilen 34 projeden birisi olmayı başardı.

Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek hareketlilikle Çankırı Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesinden 9, Bitlis-Güroymak Selahaddin Eyyubi Anadolu İmam Hatip Lisesinden de 12 öğrenci karşılıklı olarak değişim programına dâhil olacak. Öğrenciler şehirlerini ve okullarını, misafir oldukları okulların öğrencilerine tanıtırken, bulundukları şehri de yakından tanıma fırsatını yakalayacaktır.

Öğrenciler, proje süresince edindikleri bilgi, beceri ve kazanımlarını aktaracakları "Evliya Çelebi Öğrenci Seyahatnamesi" hazırlayarak edindikleri tecrübeleri bir almanakta (yıllıkta)  toplayacaklardır.

Projesi kabul edilen Fatih Sultan Mehmet İmam Hatip Lisesi okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerini tebrik eder, okulumuzun başarılarının devamını dileriz.

31-03-202231-03-202231-03-202231-03-202231-03-2022

Abdulhalik Renda Mahallesi Ankara Caddesi No.38 ÇANKIRI - 03762801800, 03762801900

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.